Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

Новини и Събития

Научна разработка на шестокурсничка от МУ-Варна е публикувана в реномирано оториноларингологично списание

Интервю: Велина Марковска

Научна разработка на Лора Никифорова, стажант-лекар от МУ-Варна, бе публикувана в Brazilian journal of otorhinolaryngology. Това е едно от водещите научни списания по специалността Оториноларингология, индексирано в престижния лист на Thomson&Reuters. Разработката на шестокурсничката е за рядък случай на тумор в ларинкса – хемангиоперицитом, при пациент, лекуван в УМБАЛ „Св. Марина". Особеното е, че локализацията на тумора в ларинкса е изключително рядка- в световен мащаб тези случаи са само 12 на брой. Това предизвиква интереса на колектива и Лора започват да търси научни статии за тях, но установява, че повечето са написани много назад във времето и се откриват трудно. Въпреки това тя се свързва с някои от авторите на останалите случаи и успява да ги сравни. Характерното при клиничния случай, който Лора Никифорова и колеги разглеждат е, че туморът е с нетипична, много бърза прогресия – ситуация, без аналогично описание в литературата.

Лора споделя, че интересът към такива клинични случаи от научни журнали с висок импакт фактор не е голям, т.к. с развитието на медицината разглеждането на такива случаи рядко носи качествено нова информация и затова те се публикуват по-рядко за сметка на проучванията, които засягат по-голям брой пациенти или някаква нова медицинска техника. Въпреки това, тя се захваща с превръщането на случая в научна разработка, а от идеята до реализацията минават 3 години.

Лора, какво ти беше най-трудно по време на научно-изследователския процес?

Този проект започна когато аз бях студентка в 3-ти курс и нивото, до което аз бях достигнала по време на медицинското си образование, беше по-ниско. Доста време ми отне намирането на статиите, както и да напиша разработката на висок научен език. Доц. Сапунджиев много ми помагаше както при редакция на текстовете, така и с насоки за работа. Имах удоволствието да работя и с проф. Патрик Брадли от Англия, който е написал една от статиите. Той ми предложи съдействието си за редакция и консултации, което също беше важно за мен. Беше трудно най-вече притеснението от крайния резултат и това, че го правя за първи път.

Сега по-уверена ли се чувстваш, когато вече си успяла веднъж?

Определено да! Участвала съм и в Black Sea Symposium, но тази работа е на много по-високо ниво. В момента работим и по нови проекти, защото след тази статия се чувствам по-уверена.

Ти си стажант-лекар. Какво ти е най-приятно в клиничната практика?

Харесва ми престоят в операционните зали, приятно ми е да уча нови неща. Изпитвам необходимост да се развивам, да усещам къде са ми слабите места, какво не знам.

Оториноларингологията ли е твоето бъдеще?

Да, това е желанието ми, така си представям бъдещето. Мисля, че човек може да намери бъдещето си в много специалности, стига да има подходящ ментор и подходящи хора, които да го подкрепят.

Какво е чувството, след като трудът ти е оценен толкова високо на международно ниво?

Честно казано, когато видях статията публикувана, определено изпитах много голямо удовлетворение, защото това е в резултат на много време, енергия, мисъл. Аз обичам да се занимавам със създаване на текстове, защото виждам реалните резултати. Самият процес на работа и възможността да се учиш от човек, който е на много високо ниво, ми помогна да разбера как всеки детайл има значение.

Статията може да прочетете тук