Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

Новини и Събития

Петото юбилейно издание на фестивала „Спорт, море и здраве“ показа традиция и бъдеще на една устойчива добра инициатива

На 17 май по традиция стартира юбилейното пето издание на ежегодно провеждания от МУ-Варна фестивал „Море и здраве". Тази година събитието бе под мотото „Спорт, море и здраве" и получи признание от Европейската комисия, чрез отразяване като едно от международните събития, посветени на Европейския ден на морето. Фестивалът бе част и от събитията, посветени на Европейската седмица на общественото здраве (Public Health Week 2019) и „Варна – Европейски град на спорта 2019".

Форумът стартира с откриването на изложба „Спорт, море и здраве" на фотографа Петко Момчилов на входа на Морската градина във Варна, която включва интересни снимки, отразяващи спортния и културен живот в МУ-Варна и емоциите от предходните издания. Изложбата ще може да бъде разгледана до 31 май. Заместник-деканът на Факултета по обществено здравеопазване проф. д-р Антония Димова откри събитието, като направи и кратка ретроспекция на изминалите издания на фестивала, а Студентският танцов ансамбъл „Диана" поведе празнично хоро, в което се включиха и минувачите в морската столица.


В Първа аудитория на МУ-Варна бе официално открита и научната част на форума от ръководителя на специалност „Морска медицина" доц. Димитър Ставрев. Той представи официалните гости и даде началото на научната конференция с пленарни доклади. Тази година научната сесия се радваше на огромен интерес. 67 представяния на над 110 участници разкриха резултати от научни изследвания на преподаватели и студенти от медицинските университети, разкриващи връзката между спорта, морето и здравето. За първи път участие взеха и студенти от трите филиала на университета в градовете Шумен, Сливен и Велико Търново, както и от специалностите „Акушерка" и „Медицинска сестра". С изключителен интерес бе посрещнат и филмът на университетската телевизия MU.Vi Tv „Учителят", представящ живота на доайена на водната спасителна служба към БЧК г-н Лаврентий Силов.



Част от събитията през първия фестивален ден бяха теоретична и практическа подготовка на студенти, пожелали да се потопят в магията на ветроходството и да изкарат ускорен курс при капитана на университетската лодка „Хигия" – Ангел Дипчиков.

Поредицата от събития продължи на следващия ден с интересна програма, която се състоя в хотел „Азалия", кк Св. св. Константин и Елена. През целия ден гостите имаха възможност да се насладят на превърналите се в традиция за фестивала, подготвени от студентите от специалност „Медицинска козметика", процедури по таласотерапия за лице и тяло. Те пренесоха всички възползвали се от приятните спа процедури с морска вода в един нов свят на релаксация.

За втори път на морския бряг бе изиграна плажна паневритмия, в която се включиха както професионалисти, така и всички силно запленени от магията ѝ гости. Системата от гимнастически упражнения съчетава движение, слово, музика, мисъл и влияние на естествената природна среда и обедини в огромен кръг облечени в бяло преподаватели, студенти и гости, които успяха да усетят нейния заряд.

Преподаватели и студенти от УС „Кинезитерапия" на МУ-Варна проведоха демонстрация на основни упражнения от оздравителната и водна гимнастика, в която се включиха всички желаещи. Щафетните и спортни игри създадоха положителни емоции и интересни спортни положения между студенти от различни курсове и специалности в МУ-Варна. В рамките на няколко часа те се забавляваха под ръководството на преподаватели от УС „Спорт", които бяха подготвили цяла гама от спортни предизвикателства, с които бъдещите медици се справиха отлично. Любителите на танци имаха възможност да изпитат своите умения в специално обособения уъркшоп за спортни танци, където професионален инструктор показа основните стъпки на красивото изкуство.



Скъпи гости на фестивал „Спорт, море и здраве" тази година бяха потребителите на Дневен център за хора с увреждания „Ривиера", които вложиха целия си талант и желание в „Работилница за хубави неща". Приятели на форума от всички възрасти изработиха красиви бижута и картини, с които зарадваха своите близки хора.

Несъмнено едно от най-интересните мероприятия по време на втория фестивал ден беше демонстрацията на морски възли. Членове на екипажа на ветроходна лодка „Хигия" показаха, че умелото връзване на въжета е главно условие за моряшкото майсторство и разкриха тънкостите пред всички желаещи да ги усвоят.

В края на забавната програма участниците във фестивала се погрижиха да оставят след себе си чиста и приятна обстановка и се включиха в организираното почистване на плажа пред хотел „Азалия".

По традиция фестивалът „Спорт, море и здраве" съвпадна с Европейската нощ на музеите, част от която е и Музеят по история на медицината. Богата програма, включваща изпълнения на невероятния Студентски танцов ансамбъл „Диана", демонстрация на химични опити, организирани от Катедра „Химия", и филми на университетската телевизия MU.Vi Tv бяха само част от инициативите, до които гражданите на Варна успяха да се докоснат.


Създаден през 2015 г. от Медицински университет – Варна, фестивалът „Море и здраве" ежегодно представя разнообразна програма, която включва научни, спортни и развлекателни прояви в подкрепа на връзката между морето и здравето, между науката и обществения живот.

Вероника Стоянова


_________________________________________________________________________________________________