Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

Новини и Събития

В началото на октомври в МУ-Варна гостуват френски специалисти по детска психология и ранен аутизъм

Възможно ли е да се открие риск от аутизъм на четиримесечно дете? Възможно ли е с думи да се въздейства върху психическото и физическото състояние на бебето? На тези и други въпроси, свързани с развитието на детето през първите три години от живота му, ще отговорят френските гости д-р Мириам Сежер и Мари Кристин Лазник - основни лектори на предстоящата на 7 октомври във Втора аудитория на МУ-Варна научнопрактическа конференция по проекта „Зеленият двор на Варна".  Те са ученици и последователи на Франсоаз Долто с дългогодишен практически опит в подготовка на специалисти и работа в специализирани центрове за ранна детска социализация и превенция, съществуващи по цял свят ( „Зеленият двор"/ „Зелената къща"). Френските лектори ще помогнат и за създаването и подготовката на екип от специалисти в морската ни столица, който ще работи с децата и техните родители в „Зеленият двор на Варна".

Д-р Мириам Сежер е детски психиатър, психоаналитик. Работи в Отделение за майчинство и медицинско подпомагане на прокреацията в болница Foch, Suresnes, Франция. Работи с бебета и техните родители от 1985 г. досега. Съосновател и президент на Асоциация „Каузата на бебетата". Преподавател в Университет Рене Декарт,  Париж V, специалност „Психика и перинаталност"; кавалер на Ордена на Почетния легион. В научните среди е известна с концепцията си за ранно детство и създадената от нея експериментална школа. Автор е на много книги, част от които са познати и на българската аудитория: „Думи, за да се родиш. Психоанализата в родилния дом (ИК „Колибри," 2012)"; „Малкото училище – голямото начало" (ИК „Колибри," 2013); „Ако бебетата можеха да говорят. Погледът на психоаналитика" (ИК „Колибри," 2016).


Мари Кристин Лазник е психоаналитик, доктор по клинична психология, член на ILA (Международна Лаканианска асоциация), съосновател на PREAUT (Асоциация, обединяваща практикуващи специалисти в полето на аутизма), преподавател и изследовател в Асоциацията за психично здраве (ASM13). Работи с бебета и техните родители в център Алфред Бине, консултирайки ранен аутизъм. Обучител на психоаналитици, работещи с бебета и родители. Член на управителния съвет на ICAPP - Международна организация на психоаналитици и психотерапевти, които се занимават с аутизма. От 2015 г. е позната на българската аудитория като лектор в Дни на Долто в България на тема „Детето и психоанализата".

 

Конференцията "Зеленият двор в полето на родителството и ранното детско развитие. Интелектуалното наследство на Франсоаз Долто" се организира от катедра „Хигиена и епидемиология" към Факултета по обществено здравеопазване на МУ – Варна с подкрепата на Френски институт в България и „Зеленият двор" – София. Насочена е към аудитория от медицински и немедицински специалисти  и родители. Всички специалисти, участвали в научнопрактическата конференция, ще получат от МУ-Варна сертификат за повишаване на професионалната квалификация.


ПРОГРАМА

БЛАНКА ЗА РЕГИСТРАЦИЯ

Регистрацията е отворена до 3 октомври.