Регистриране

За нас

Учебна дейност

Дисциплината „Медицинска генетика" е свързана с изучаването на наследствените заболявания и вродени аномалии. Интензивното развитие на специалността в клиничната практика поставя изискването за непрекъснато актуализиране на учебното съдържание. След 2005 година е осъществена основна реорганизация в учебната работа. Учебният процес се води на високо професионално ниво с включване на най-новите постижения на генетичната наука. Почти изцяло се обновяват тематиката и начинът на презентация на преподавания материал. Въвежда се тестови контрол за текуща оценка на знанията на студентите извън семестриалния изпит. Болничната база на Лабораторията по медицинска генетика, както и новооткрития през 2014 година Център по клетъчна терапия и транслационна медицина в Университетска болница „Света Марина" Варна са оборудвани с най-съвременна апаратура за тъканно култивиране и молекулярно-генетични изследвания. Те се използват и като база за обучение и специализация на лекари от страната и чужбина и оказват методична помощ на други генетични звена у нас.

Във Факултет „Медицина" дисциплината Медицинска генетика се преподава през VII семестър, 4-ти курс на обучението по медицина, с хорариум от 60 уч. часа (30 уч. часа лекции и 30 уч. часа упражнения на български и на английски език) с придобиване на 2 кредитни единици по кредитната система на МУ Варна. Обучението по дисциплината Клинична имунология се провежда през VII семестър, 4-ти курс на обучението по медицина, с хорариум от 30 уч. ч. (15 уч. часа лекции и 15 уч. часа упражнения на български и на английски език) с придобиване на 2 кредитни единици по кредитната система на МУ Варна.

Във Факултет „Фармация" преподаването на студенти по фармация е в VI семестър с хорариум от 30 уч. часа (15 ч лекции и 15 ч упражнения).

В Медицински колеж се обучават специалностите „Медицински лаборант" (Варна), „Медицинска сестра" и „Акушерка" (Варна, Сливен, Шумен, В.Търново). Обучението по специалност „Медицински лаборант" е в IV семестър в 45 ч (30 ч лекции и 15 ч упражнения); „Акушерка" в III семестър в 30 ч (25 ч лекции и 5 ч упражнения); „Медицинска сестра" в VI семестър в 15 ч (10 ч лекции и 5 ч упражнения).

Извън хорариума в програмата за студенти медици се включва свободно избираема дисциплина „Основи на клинична генетика" от 30 уч. часа; обучение на специализанти, модул „Медицинска генетика" в педиатрия и неонатология; тематични лекции за специализанти в кардиология, хематология, обща медицина и др.

За оценка знанията на студентите по медицина се провежда тестови контрол, а по време на семестриалния изпит - тест и устен изпит. За студентите по фармация знанията се оценяват чрез тест и устен изпит по време на семестриалния изпит, за студентите по специалностите „Медицински  лаборант", „Акушерка", „Медицинска сестра" - тест.​