Доц. Галина Петрова е родена на 28.12.1976 г. в град Варна. През 1994 г. завършва средното си образование в СОУ „Св. Климент Охридски“ гр. Дългопол. Дипломира се като магистър по Здравен мениджмънт в Медицински университет – Варна (випуск 2002). През 2020 г. завършва втора магистратура по „Икономика и управление на бизнеса" в ШУ „Епископ Константин Преславски“.
През 2012 г. придобива образователна и научна степен „доктор“ по „Организация и управление извън сферата на материалното производство (в здравеопазването)" от МУ Варна. Дисертацията й е на тема: „Стратегически избор и модел на интегрирани здравни грижи в Република България в условията на членството ни в ЕС ".
Освен преподавателски доц. Галина Петрова има и над 15 годишен практически опит в областта на продажбите във фармацевтичния сектор.
Развитието на академичната кариера на доц. Галина Петрова, д.и. следва с последователно назначаване за асистент след спечелване на конкурс в Катедрата по „Икономика и управление на здравеопазването" на Факултета по обществено здравеопазване към МУ-Варна. (2008 г.) и избиране за гл.асистент към същата катедра (2013 г.). Хабилитира се като доцент в Катедра „Фармацевтични науки и фармацевтичен мениджмнът“ на Факултета по фармация към МУ-Варна през ноември 2015 г. Придобива две специалности в областта на здравеопазването: „Икономика на здравеопазването" (от 2007) и „Организация и икономика на фармацевтичното производство" (от 2019 г.).
Преподавателска дейност:
Доц. Галина Петрова води лекции и упражнения в специалностите Фармация, Трансфер на технологии и иновации във фармацията, Козметология, Фармацевтичен мениджмънт, Рехабилитация, морелечение, уелнес и СПА в образователно-квалификационните степени „Магистър". Председател е на държавната изпитна комисия по специалност „Организация и икономика на фармацевтичното производство (за биолози, икономисти, химици и инженер-химици). Член е на държавната изпитна комисия по Икономика на здравеопазването (за лица с висше немедицинско образование). Ръководи кръжока по „Предприемачество във фармацията". Води курсове за теоретично обучение за СДО по различни специалности. Научен ръководител на 2 докторанти (в процес на обучение), 18 дипломанти и 16 специализанти по линия на СДО.
Участие в проекти:
ІІІ Фаза ФАР, Деинституционализация посредством предоставяне на услуги в общността за рискови групи - BG 2006/018-343.01.01-2.42 «Дневен център за възрастни хора на пенсионна възраст в община Долни чифлик»
ІІІ Фаза ФАР, Деинституционализация посредством предоставяне на услуги в общността за рискови групи - BG 2006/018-343.01.01-1.19 «Създаване и функциониране на "Център за социална рехабилитация и интеграция за деца в неравностойно положение на възраст от 7 до 18 години» в град Варна Сдружение „ЕВРОИНТЕГРАЦИЯ" Варна
Проект BG051PO001-3.3.06-028 "Повишаване на научния потенциал и възможностите за кариерно развитие в областта на медицината, здравеопазването и биотехнологиите" по ОП „Човешки ресурси"
Проект BG051PO001-5.1.04-0018-C0001 "Създаване на звено за иновативно предоставяне на услуги в домашна среда към домашен социален патронаж в подкрепа на нуждаещите се жители на община Долни Чифлик", ОП "Развитие на човешките ресурси"
Проект ESF 1109-03-02002 „БЧК в помощ на трудовата интеграция чрез професионална квалификация" ОП „Развитие на човешките ресурси"
Проект № BG05PO001-3.1.09-0013 „Създаване на съвременна система за кариерно израстване на преподавателите в Медицински университет „Проф. Д-р Параскев Стоянов" Варна
Проект BG051PO001-3.3.07-0002 „Студентски практики" по ОП „Развитие на човешките ресурси" – академичен наставник на 14 студента
Проект Общи действия за планиране и прогнозиране на човешките ресурси в здравеопазването (Joint Action), финансиран по програма „Здраве" на Европейската комисия
Проект Проследяване и оценка на лекарство-свързани проблеми в аптеки за обслужване на населението в България
Научни публикации
Отворен достъп
Има над 90 публикации и повече от 80 участия в научни конференции у нас и в чужбина. Основните й научни разработки са в областта на интегрираните грижи при хронични заболявания (диабет, ССЗ, остеоартроза и др.), дистрибуционна политика, здравен туризъм, СПА, уелнес, организационна култура и други.
Факултетния и програмния съвети на факултет „Фармация" към МУ-Варна.
Програмния съвет на магистърските програми по „Трансфер на технологии и иновации във фармацията“, „Козметология“ и „Фармацевтичен мениджмънт“.
Съюз на учените – Варна
Българско научно дружество по фармация