



Основна цел: Оценка на състоянието на морската среда чрез анализ на нивата на приоритетни химични замърсители и биотоксини в морски организми и води.
ОСНОВНИ ЗАДАЧИ за изпълнението на проекта:
- Мониторинг на приоритетни химически замърсители като устойчиви органични замърсители (УОЗ) и токсични метали в биота (различни видове риби, диви и култивирани миди).
- Определяне на морски биотоксини в планктон, диви и култивирани миди.
- Оценка на състоянието на морската среда по отношение на замърсители с антропогенен и биогенен произход на базата на получените резултати и чрез сравнение с резултати от собствени изследвания.
- Оценка на потенциалното влияние на мидените аквакултури и на физико-химични параметри върху състоянието на морската околна среда.
- Оценка на безопасността на изследваните видове морски риби и миди, използвани за храна.
- Установяване на сътрудничество с научни и обществени организации от страни на Черноморския регион за обмен на информация и споделяне на добри практики.
- Повишаване на знанията на обществеността за състоянието на морската среда и въздействието на антропогенните дейности.
Екологичното състояние на Черно море поражда загриженост поради замърсяване от антропогенни дейности, биогенни процеси и в резултат на климатичните промени. Замърсяването на морските води предизвиква неблагоприятни последици като токсичност за водните организми и намаляване на биологичното разнообразие. Оценката на състоянието на морската среда като система изисква да се определи влиянието на абиотичните и антропогенните фактори, и натиска, който те оказват върху морските организми.
Основната цел на проекта е оценка на състоянието на морската среда чрез анализ на нивата на приоритетни химични замърсители и биотоксини в морски организми и води.
В съответствие с Морската стратегия на България е проведен мониторинг на приоритетни замърсители като полихлорирани бифенили, хлорорганични пестициди, токсични елементи и морски биотоксини в биоиндикаторни организми (риби, миди). Проведено е пилотно проучване за определяне на микрочастици от полимерни материали в морската среда. Приложени са екологични методи, разработени в Лабораторията по морски ресурси и аквакултури на МУ-Варна.
Данните от проведените анализи са използвани за оценка на актуалното състояние на морската среда, за въздействието на антропогенните дейности и безопасността на морските организми.
Резултатите са сравнени с данни от собствени анализи на Лабораторията по морски ресурси и аквакултури, за да се проследят времевите тенденции в нивата на замърсителите.
Дейностите по проекта осигуряват нови научни данни за действителните нива на устойчиви органични замърсители, токсични елементи, микрочастици и биотоксини в морската среда.
Повишаването на знанията за състоянието на морската среда и безопасността на морските организми като храна допринесат за подкрепа за типични местни производства (мидени ферми, стопански улов на риба и др.). По този начин се постига насърчаване на местната ''синя'' икономика и „син растеж“ на региона.
