Доц. Николина Радкова Радева е родена на 07.07.1983 г. През 2002 г. завършва Пета езикова гимназия „Йоан Екзарх", гр. Варна с френски език. През 2008 г. става магистър по „Корпоративни финанси" в Икономически университет – Варна, а през 2012 г. завършва магистратура по „Здравен мениджмънт" в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов – Варна".
От 2012 г. до 2015 г. работи като експерт в отдел „Международни проекти и програми" на Медицински университет – Варна. От месец май 2015 г. след участие в конкурс, е избрана и назначена за асистент по „Медицина на бедствените ситуации" в катедра „Хигиена, медицина на бедствените ситуации и епидемиология".
През април 2018 г. защитава дисертационен труд на тема: „Превенция на стреса като значим проблем за групи в риск при бедствени ситуации" в Медицински университет - София, като придобива ОНС „Доктор" по Медицина на бедствените ситуации.
След създаването на катедра „Медицина на бедствените ситуации и морска медицина" през януари 2017 г., заема длъжността и административен асистент. Участва в създаването на Университетски център по морско здравеопазване към Факултет по обществено здравеопазване и от 13 март 2019 г. е негов координатор.
От 31 октомври 2019 г. заема академичната длъжност „Доцент" по специалност „Медицина на бедствените ситуации".
Основните ѝ научни разработки са в областта на Медицина на бедствените ситуации
• Анализи на определения и основни термини, употребявани в медицина на бедствените ситуации и други сродни дисциплини. Класификации. Основни характеристики на бедствените ситуации.
• Химически аварии и последици за Варненска област, предизвикващи здравни и екологични проблеми.
• Мениджмънт, планиране и организация на защитата на населението при бедствени ситуации.
• Медико-географска характеристика на екокатастрофи и последици - направени са задълбочени проучвания на наводненията, пожарите, земетресенията и др. бедствени ситуации.
• Психологични проблеми (стрес) при бедствени ситуации и др.
Участвала е в национални и международни проекти и програми.
Член е на Съвет за сътрудничество с научната и академичната общност към председателя на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата" от страна на Медицински университет – Варна.