Регистриране

Новини и Събития

Лекари от УМБАЛ „Св. Марина“: Жегите крият сериозен риск за здравето


Температурите над 30 градуса не са само дискомфорт – те могат да бъдат опасни. Все по-често горещините се оказват вид заплаха за живота и здравето на хората, особено за тези, които имат хронични заболявания. Лекари от УМБАЛ „Света Марина“ – Варна предупреждават: жегите са сериозен метеорологичен риск, а с промените в климата ще стават още по-чести и продължителни.

„Горещата вълна е необичайно топло време за даден регион, което се задържа три или повече последователни дни. Това е свързано с влошени климатични условия, предизвикани от човешката дейност. Очаква се в бъдеще тези вълни да стават все по-интензивни и по-дълги“, казва доц. д-р Дарина Георгиева, началник на отделението за лечение на остри мозъчни инсулти в УМБАЛ „Св. Марина“.

По думите ѝ, в различни региони горещата вълна има различни прагове – във Филаделфия например, за такава се приема, когато температурата е над 38°C. „Няма универсално определение за термина, но при сегашните тенденции се очаква до 2030 г. в градове като Рим, Атина и Париж да има над 400 смъртни случая годишно, причинени от жегата“, допълва тя.

Най-уязвими са хората със сърдечно-съдови, белодробни, неврологични и психични заболявания, възрастните над 75 години, децата и бременните жени.

„В най-горещите периоди приемаме повече пациенти със сърдечни оплаквания – хипертонични кризи, ритъмни нарушения, сърдечна недостатъчност. Особено опасен е топлинният удар – температурата на тялото се покачва над 40°C, а тялото не може да се охлажда. Това състояние може да доведе до увреждане на органи и дори до летален изход, ако не се реагира навреме“, обяснява д-р Антония Кишева, кардиолог в болницата.

Жегите влияят и на психичното здраве. „Те водят до по-чести обостряния на депресии, тревожни разстройства и психози. В Първа психиатрична клиника се увеличават спешните хоспитализации през лятото“, казва д-р Светлин Върбанов.