Катедрата „Пародонтология и дентална имплантология“ е създадена с решение на Академичния съвет на МУ-Варна на 15.04.2013г. Основател и пръв ръководител на катедрата е проф. д-р Стефан Пеев, д.м.н.
С учредяването на тази катедра се поставя и началото на академичната дентална имплантология в България, тъй като това официално е първата катедра по дентална имплантология в страната. При създаването й в нея става изучаването на двете дисциплини – „Пародонтология и заболявания на оралната лигавица“ и „Дентална имплантология“. От 2016 г. обучението по дисциплината „Дентална образна диагностика“ е прехвърлено също към Катедрата по пародонтология и дентална имплантология. През Май 2018г. след избирането на проф. Стефан Пеев за Декан на Факултет „Дентална медицина“, ръководител на катедрата става доц. Борислав Чаушев. През 2019г. към катедрата се въвежда и първото в страната симулационно обучение по дисциплината „Пародонтология и заболявания на оралната лигавица“. През м. юни 2022г. с решение на Академичния съвет на МУ-Варна за първи път в страната дисциплината „Дентална имплантология“ се въвежда като задължителна учебна дисциплина за студентите по дентална медицина от БЕО и АЕО в МУ-Варна.
Първата дисертация във Факултет „Дентална медицина“ за придобиване на научна степен „Доктор на науките“ е защитена през 2015 г. от проф. д-р Стефан Пеев. През 2018 г. в Катедрата защитава и доц. Ася Кръстева-Панова дисертация за присъждане на научна степен „Доктор на науките“.
Дисертациите за придобиване на образователна и научна степен „Доктор“ в катедрата са защитени от д-р Теодора Таргова (2015), д-р Елица Събева (2016), д-р Мария Митева (2017) и д-р Ирена Георгиева (2018), д-р Десислава Стоянова (2022), д-р Ивайло Христов (2022), д-р Цветалина Герова (2023), д-р Събина Керемедчиева (2024) и д-р Константин Костадинов (2024).
През 2019 г. в структурата на Катедрата се откриват:
- „Лаборатория по хистоморфометрия на твърди срезове и материалография" – в лабораторията се провежда изследване на спесимени след включването им в специални твърди полимерни среди. Това дава възможност за хистологични и хистоморфометритчини изследвания на недекалцифицирана костна тъкан, както на тъкани с включени в тях имплантирани медицински изделия или съдържащи чужди тела, чиято твърдост същесттвено се отличава от тази на околните тъкани. Също така това дава възможност за изследване на зъби и дентални протезни конструкции, както и на биоматериали.
- „Лаборатория по тъканна лиофилизация“, която през 2025г. е преименувана на „Лаборатория за биоматериали и персонализирани импланти“ - в нея се провеждат проучвания за създаване на нови керамични биоматериали и оптимизацията на вече познати биоматериали, както и производство на персонализирани импланти от тях.
В Катедра „Пародонтология и дентална имплантология“ се заемат първите в страната академични длъжности по специалност „Дентална имплантология“ – „Професор“ от д-р Стефан Пеев през 2016г. и „Доцент“ от д-р Елица Събева – през 2020г. През 2020 г. академична длъжност „Доцент“ в катедра „Пародонтология и дентална имплантология" заема и д-р Мария Митева по специалност „Пародонтология и заболявания на оралната лигавица“.
През 2024г. За първи път в страната е акредитирана докторска програма по „Дентална имплантология“ към Катедра „Пародонтология и дентална имплантология“.