Регистриране

За нас

​​​​​​​​​

Медицински университет - Варна беше удостоен с отличителен знак за качество в научните изследвания (HR Excellence in Research Logo)

                                                             

Стратегията за развитие на човешките ресурси за изследователи (HRS4R) предоставя подкрепа на работодателите и организациите, финансиращи научни изследвания, за практическото прилагане на принципите на Европейската харта за изследователите и Кодекса за поведение при подбора на учени. Това е поетапен процес, който дава възможност на организациите реално да интегрират тези принципи в собствената си политика за управление на човешките ресурси. Целта е да се насърчат привлекателните научни кариери и да се подобрят условията на труд и заетост за изследователите в цяла Европа.

Отличителният знак HR Excellence in Research е признание, което идентифицира институции и организации като осигуряващи и подкрепящи стимулираща и благоприятна работна среда, или като финансиращи институции, които чрез своите правила за финансиране насърчават създаването на такава среда.

През 2021 г. Медицински университет – Варна (МУ-Варна) инициира процеса по кандидатстване за получаване на отличителния знак HR Excellence in Research. В хода на кандидатстването МУ-Варна официално прие принципите на Хартата и Кодекса, предприемайки стъпки за адаптиране на вътрешната си политика за човешки ресурси към новата политика на Европейското изследователско пространство, с цел да гарантира справедливи, открити, приобщаващи и равнопоставени възможности за развитие на кариерите на всички свои изследователи.

През 2021 г. беше проведено анкетно проучване, което позволи обективното изготвяне на GAP и OTM-R анализи, идентифицирайки силните и слабите ни страни и формулирайки План за действие, с конкретни области за подобрение и приоритетни действия, съобразени с нуждите на МУ-Варна.

На 5 май 2022 г. Европейската комисия одобри OTM-R анализа и Плана за действие и присъди на МУ-Варна отличителния знак HR Excellence in Research, с планиран преглед на напредъка по Плана за действие през юни 2024 г.


ПЪРВА ФАЗА


МЕЖДИННА ФАЗА


Допълнителна информация и ресурси:

Национална законодателна рамка:

Вътрешни документи:

  • Вътрешни правила за проектната дейност в МУ-Варна
  • Правилник за управление на интелектуалната собственост на Медицински университет „проф. Д-р Параскев Стоянов“ – Варна
  • Правилник за устройството и дейността на фонд "Наука"
  • Политика на отворен достъп до научни изследвания на Медицински университет – Варна
  • Процедура по разпознаване и признаване на чуждестранни партньори, сключване на двустранни споразумения за академично сътрудничество и работа с международни партньори
  • Етични принципи при публикуване в изданията на медицински университет „проф. д-р Параскев Стоянов“ - Варна
  • Инструкция за атестиране на академичния състав и преподавателите на Медицински университет - Варна
  • Защита на личните данни
  • Правилник за дейността на научноизследователски институт в Медицински университет – Варна
  • Стратегия за иновации на Медицински университет “проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна за периода 2021 – 2025 г.
  • Правилник за прилагане на европейската харта на изследователите (the european charter for researchers) в медицински университет „проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна
  • Правилник за институционално прилагане на кодекса за назначаване на изследователи (the code of conduct for recruitment of researchers) на европейската комисия в Медицински университет "проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна , 2016
  • Правилник за комерсиализация и трансфер на резултатите от научните изследвания и/или дейности на Медицински университет „проф. д-р Параскев стоянов“ - Варна
  • Селекционна процедура за подбор на участници в мобилности по програма „Еразъм+“ Медицински университет – Варна
  • Етичен кодекс за академично единство на Медицински университет „проф. д-р Параскев Стоянов“ - Варна

​