Родена на 23.11.1957 г. в гр. Плевен. Завършва английска гимназия и медицина във ВМИ Плевен през 1982 г. В периода 1982-1984 г. работи като педиатър в 1-ва Градска поликлиника, Плевен. Избрана за асистент, старши и главен асистент (1984- 2002) и за хонорован доцент (2002) във ВМИ Плевен.
През 2003 година е избрана за редовен доцент в УС по медицинска генетика на МУ Варна и за началник на новосъздадена Лаборатория по медицинска и молекулярна генетика в Университетска болница „Св.Марина" Варна , където става Председател на работна група по изпълнение на две Национални програми на МЗ в областта на наследствените болести и на редките болести. От декември 2015 е Ръководител на единствената извън-столична Катедра по медицинска генетика у нас - в МУ Варна.
През 1994г. защитава дисертационен труд на тема „Генетико-диагностични проучвания при лица с умствено изоставане в училищна възраст" (научен ръководител доц.д-р Венета Георгиева, МА, София). Придобита специалност – Медицинска генетика (1989); професионална квалификация по Здравен Мениджмънт, МУ Варна (2013), следдипломна квалификация по Педагогика на висшето медицинско образование, МА София (2001).
Специализира във Франкфурт на Майн, Германия, Институт по генетика на човека (ръководител Prof. Dr.med. U.Langenbecк), 1991; Principles of Molecular Biology програма TEMPUS (ръководители prof. S.Wattiaux-De Coninck и проф. Стоян Данев) 1994 и 1995; 9th Course of the European School of Medical Genetics, Genoa, Italy, 1996 (ръководители prof G.Romeo, Prof.V.A.McKusick, Prof. A.Bertolini); 3 Rencontres Multidisciplinarires sur la maladie de Fabry to European Accreditation Council for Continuing Medical Education 2008 - Paris, France (ръководител Prof.Dr Dominique Germain); Children`s University Hospital Management in Mucopolysaccharidosis, 2016, Manchester, UK. Организатор е на on-line Remote Training Center за България на 29th Course of the European School of Medical Genetics, Bertinoro, Italy, 8-12 Мау 2016 (Рrof H.Brunner, G.Romeo, Prof.B.Wirth).
Единствен преподавател с научно звание и научна степен по клиничната специалност "Медицинска генетика" в структурите на МУ Варна от 2005 г. и понастоящем за студенти от факултети по «Медицина», «Фармация», „Медицински колеж" и филиали в Сливен, Шумен и В.Търново. Ментор по Стипендиантска Програма за студенти по медицина и лекари специализанти от ромски произход от 2010 до 2016 година.
Рецензент на проекти във Фонд Научни изследвания към МОН, член на Експертна комисия и рецензент по Фонд „Наука" на МУ Варна и МУ Пловдив, член на Програмен съвет на Факултет по фармакология МУ Варна, член на Държавна изпитна комисия за присъждане на специалност „Медицинска генетика" , рецензент в Научно жури за признаване на ОНС „доктор“, за академично развитие за професор, доцент, гл. асистент в МУ Варна, МУ София, МУ Плевен; Председател на Комисия за провеждане на конкурсен изпит по биология за всички специалности и факултети на МУ Варна в продължение на 4 години. Член на Работна група за изготвяне на Проект за Национална програма за профилактика на наследствените болести Национална програма по редки болести; член на Работна група за изработване на Национален стандарт „Медицинска генетика".
Ръководство на докторанти - 7, от които 2 успешно защитили ( д-р Трифон Червенков и д-р Мари Хачмериян); на специализанти – 6 по Медицинска генетика и 28 модул за специализация по педиатрия и 2 по биология. Участвала в изпълнението на 8 проекта на МУ Плевен и МУ Варна.
Проф.д-р Ангелова е автор и съавтор на общо 229 научни труда ( 148 след придобиване на АД „Доцент):
Дисертация за ОНС "Доктор" – 1 бр.
Книги, учебници и ръководства – 6 бр. (Геномна медицина, Редки генетични болести, Практическо ръководство по пренатална диагностика, Генетика на диабета, Медико-генетична консултация при бременни).
Научни статии
в пълен текст – 98 бр. (вкл. 10 в списания с IF)
Научни участия
в резюме - 124 бр. (вкл. 16 в списания с IF)
Има над 200 цитирания в чужбина и 46 у нас; импакт фактор – 82.665.
Научните й трудове са в изключително голям спектър на медицинската генетика: приложни изследвания от областта на клинична генетика на почти всички клинични специалности, популационно-диагностични и скринингови проучвания, организационнонно – методични и тематични анализи. Основните й научни разработки са в областта на генетиката на интелектуалната непълноценност, неврогенетика, генетично консултиране цитогенетика.
Научни публикации
Отворен достъп
Зам. Председател на Национално Дружество по Генетика на Човека (Председател Чл.Кор.проф.д-р Драга Тончева) (от 2012 г); член на Национално Дружество по Невро-мускулни Заболявания (Председател проф. д-р И. Търнев), член на Национално Дружество по Хематология и Хемотрансфузия (Председател проф. д-р М. Генева) и на Европейско Общество по Човешка Генетика (ESHG).