Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

​​​​​​​

Проф. д-р Николай Руменов Сапунджиев д.м.


Катедра: Неврохирургия и УНГ болести
УС: Ушно-носно гърлени болести
Е-поща: n.sapundzhiev@gmail.com; n.sapundzhiev@mu-varna.bg
Телефон: 052/ 978 535 ; +359 52 978 571

 

Биография

Проф. д-р Николай Сапунджиев е възпитаник на Медицински университет Варна, випуск 1997. Преподавател е по УНГ болести и фониатрия, практикуващ поливалентен хирург в областта на оториноларингологията и хирургията на главата и шията с повече от 20 години стаж, експерт в ендоскопската и миниинвазивна диагностика и лечение на заболяванията на УНГ органите и горните дихателни пътища, специалист по здравен мениджмънт, специалист по “Науки за гласа, речта и пеенето” (Universidade de Coimbra, Португалия). 

Преподавател е в Медицински университет - Варна от 2006. От 2008 е първият преподавател по специалността УНГ болести англоезично обучение - води пълния курс лекции и упражнения. През 2013 е избран за доцент към УС по УНГ. От 2015 е ръководител на учебно-научния сектор по УНГ болести. 
От 2018 е първият преподавател по специалността Фониатрия. През 2022 е избран за професор към УС по УНГ. Специализирал е в Клиниката по оториноларингология на МУ Варна, както и при професор Bernard Meyer (Hopital Saint-Antoine, Париж, Франция, 1997), професор H. Scherer (Universitätsklinikum Benjamin Franklin, Берлин, Германия, 2001), професор J. A. Werner (Philipps Universität, Марбург, Германия 2003-2004), професор W. J. Mann (Johannes Gutenberg – Universität, Майнц, Германия, 2007), професор B. J. Folz (Bad Lippspringe, Германия 05.2014), професор B. M. Lippert (Heilbronn, Германия 06.2014). Има завършени курсове по фибробронхоскопия, функционална ендоскопска хирургия на нос и околоносни кухини, лазерна хирургия, фониатрия, отохирургия, аудиология, роботизирана хирургия (система da Vinci S), имплантация и настройки на активни слухови системи.
 През периода 2004-2006 работи в Клиника по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Иоанна – ИСУЛ" под ръководството на проф. И. Ценев, проф. К. Кунев и доц. И. Чалъков.
 От 2006 е член на екипа на клиниката в УМБАЛ "Св. Марина". През 2005 е организатор на курс по функционална ендоскопска хирургия на околоносни кухини (FESS) с гост-лектор Prof. Dr. med. B. Lippert (Johannes Gutenberg Universitaet – Майнц). От 2006 съвместно с проф. В. Платиканов е организатор и лектор на единствения по рода си у нас практически курс по управление на дихателни пътища. Бил е стипендиант на DAAD - Deutscher Akademischer Austauschdienst, Германия (2001), Philipps-Universität, Марбург, Германия (2002-2004) и Ernst Schering Foundation, Германия (2007). 

Проф. Н. Сапунджиев е въвел в рутинната клинична практика на клиниката следните диагностични и терапевтични методики: Амбулаторна флексибилна и ригидна ендоскопия на горни дихателни пътища (ГДП). Изследване импеданса на средното ухо (тимпанометрия) и конвенционална риноманометрия. Ендоскопска функционална хирургия на носа и околоносните синуси (FESS). Ендоскопска дакриоцисториностомия. Инжекционна ларингопластика и латерофиксация по метода на Prof. Lichtenberger при парализа на гласните връзки. Хирургия при тумори на големите слюнчени жлези (паротидектомия). Слухоподобряващи операции при отосклероза (вкл. лазерна техника). Имплантация на активни слухови системи. Ендоскопски асистирана аденоидектомия с микродебридерна техника. Екстракапсулна тонзилектомия (тонзилотомия) при деца с нарушения на дишането по време на сън. Ендоскопска диагностика и хирургично лечение при вроден стридор при новородени (ларингомалация). Ендоскопия на ГДП при условията на медикаментозно-индуциран сън за диагностика на обструктивна сънна апнея и ронхопатия (хъркане). Ендоскопско стентиране при стенози на ларинкса и трахеята. Разширени отворени резекции на ларинкса, фаринкса и шията (ларингектомия, шийна дисекция) при тумори на главата и шията. Ендоскопски органосъхраняващи резекции на тумори на ларинкса и хипофаринкса по метода на проф. Weerda (вкл. с лазер и коблатор). Ендоскопска хирургия при Ценкеров дивертикул. Гласова рехабилитация с протези след ларингектомия. Лазерната хирургия на ларинкса, фаринкса, средното ухо и носа.

Публикации

Научни публикации​

През 2005 защитава дисертационен труд в Philipps UniversitätMarburg, Германия. на тема „Лимфогенно метастазиране след фрагментно извършена тотална лазерна резекция и конвенционална ан-блок резекция на аурикуларен Vx2 карцином. Сравнително проучване.” с отличие magna cum laude. Автор е на над 35 оригинални научни публикации, 12 от които в международни специализирани peer-reviewed списания и има повече от 40 участия с авторски доклади на научни конференции. Тези научни разработки са цитирани до момента 130 пъти.


 

Член на

Национално сдружение по ото¬рино-ларингология, хирургия на глава и шия. 
Deutsche Gesellschaft für Hals-Nasen-Ohren-Heilkunde, Kopf- und Hals-Chirurgie e.V., Bonn. 
Еuropean laryngological society. 
Еuropean Academy of Sleep medicine. 
Българско ринологично сдружение. 
Еuropean rhinologic society. 
European Academy of Facial Plastic Surgery.