Регистриране

За нас

История и факти

Катедрата по „Нуклеарна медицина, метаболитна терапия и лъчелечение“ е сформирана като самостоятелна структура през 11.2023 г, след отделянето й от Катедра „Образна диагностика и интервенционална рентгенология“. Ръководител на катедрата е проф. д-р Анелия Клисарова, д.м.н. Катедрата има два учебни сектора, УС по Нуклеарна медицина, с ръководител доц. д-р Живка Данчева Мезан и УС по Лъчелечение с ръководител проф. д-р Елица Енчева- Мицова, д.м.

При преглед на историята, първоначално, през 1962 г, е създадена Катедра „Рентгенология и радиология“. Последната е базирана в рентгеновото отделение на Окръжна болница – Варна, а от от 1987 г. – в Терапевтична болница, Варна. Секторът по радиоизотопна диагностика е основан 1969 г. от д-р Ал. Майсторски. През 1970 г. за асистенти към този сектор са избрани д-р Г. Транулов и д-р С. Стоилова. В същия сектор работят д-р Ем. Георгиева – ординатор, Асен Григоров – физик. През 1980 г. в сектора започва да работи инж.-химик Т. Русева, която ръководи създадената по същото време радиоимунологична лаборатория. В радиоимунологичната лаборатория се определят нивата на пептидни, стероидни, панкреатични, вазоактивни и тероидни хормони, както и туморни маркери и други биологично активни вещества. През 1986 г. към създаденото вече Отделение по нуклеарна медицина започва работа като асистент д-р Анелия Клисарова.

През 1969 г е открит и Сектор за лъчелечение, като радиологично отделение към Окръжния онкологичен диспансер – Варна. Първият завеждащ отделение е д-р Ст. Калев. През 1971 г. към отделението е разкрит стационар с 25 легла, пет от които са за кюритерапия. В този сектор работят асистентите д-р Ст. Калев, д-р Андреева, д-р К. Димитров, д-р Д. Попова, д-р В. Гуглева и д-р Бойчевска. Физиците Ил. Илиев, М. Миленкова, Ф. Филипов и С. Иванова дават своя принос за развитието и изграждането на отделението, което е снабдено с апаратура за перкутанна лъчетерапия. Дълги години този сектор обслужва болните от Североизточна България. Радиологичното отделение е част от Катедрата по рентгенология и радиология след интеграцията между ВМИ-Варна и ОКРБ-Варна, а от средата на 80-те години е в структурата на Онкологичния диспансер.

След 1987 г. катедрата се базира в Терапевтична болница, сега УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, и ползва територия и апаратура на Клиниката по образна диагностика, Клиниката по нуклеарна медицина и метаболитна терапия и Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ „Св. Марина“.

Ръководители на Катедра „Рентгенология и радиология“ са проф. д-р Дянко Попмихайлов (1962-1976), доц. д-р Алекси Майсторски (1976-1992 г), проф. д-р Лука Пранчев (1992-1999 г), доц. д-р Стефан Ковачев, (1999-2004 г), проф. д-р Боян Балев, (2004-2020), проф. д-р Анелия Клисарова (2020-2023).

Историята на трите научни специалности, използващи йонизиращи лъчения за диагностика и лечение е тясно свързана, както в научен, така и в практически аспект. След въвеждането на нова апаратура за съвременно лъчелечение и диагностика- PET/CT и SPECT/CT, бързият подем на науката в областта на нуклеарната медицина и лъчелечението, както и нарасналите кадрови изисквания дадоха възможност за обособяването на двете направления- Нуклеарна медицина и Лъчелечение като отделна катедра. Ръководител на новосъздадената катедра по „Нуклеарна медицина, метаболитна терапия и лъчелечение“  е проф. д-р Анелия Клисарова, д.м.н. Проф. Клисарова е зам.-ректор по научната дейност към МУ-Варна (2000– 2004), а от 2004 до 2012 г. е Ректор на МУ-Варна. Нейните научни интереси в областта на нуклеарната медицина са разнообразни; лицево-челюстната област, неврология и психиатрия. Защитава две докторски дисертации на тема „Нуклеарномедицинските методи при заболяванията на слюнчените жлези“ (2004) и„Перфузионнасцинтиграфия (Tc-99m-HMPAO-SPECT) при някои заболявания на централната нервна система“ (2008 г). Благодарение на усилията й в периода 1996–2004 г. МУ-Варна работи по редица проекти, свързани с образната диагностика и нуклеарната медицина, съвместно с водещи университетски центрове в Швейцария, Гърция и Германия. Тя е координатор по проекта за създаване на българо-швейцарско училище за рентгенови лаборанти към МК-Варна. Проф. Клисарова е министър на образованието и науката в правителството на Пламен Орешарски (2013– 2014).

В периода 1969–2025 г. защитават дисертации и се хабилитират редица преподаватели– доц. д-р Ал. Майсторски (1976), доц. инж. Л. Петров (1987), доц. д-р Г. Транулов (1990), доц. д-р Л. Маринова (2000), проф. д-р А. Клисарова д.м.н, доц. д-р П. Бочев д.м., проф. д-р Елица Енчева д.м., проф. д-р Борислав Чаушев, д.м., , доц. д-р  Ж. Данчева Мезан д.м., доц. д-р Нина Георгиева д.м., физ. Я. Банева, гл. ас д-р Цветелина Йорданова, гл. ас. д-р Марина Дянкова, гл. ас, д-р Таня Стоева, д.м., химик Ас. Теменуга Петрова Трифонова, д.м., д-р Теодора Гуглева, д.м.

От 2005 година катедрата организира ежегодна национална среща на Българското дружество по Нуклеарна медицина – Варненски дни на Нуклеарната медицина, които дават възможност за обмяна на идеи и опит между членовете на дружеството от всички нуклеарно медицински клиники в страната. През 2000 секцията по радиоизотопна диагностика е домакин на Европейския курс по нуклеарна медицина, организиран от Международната атомна агенция. През 2005, 2008 и 2016 г. отделението по нуклеарна медицина е домакин на Европейското училище по нуклеарна медицина (ESNM). Преподавателите от катедрата имат висока публицистична активност, участват активно в национални и международни конгреси с пленарни доклади, постери от областта на нуклеарната медицина и лъчелечението.

Клиниката по нуклеарна медицина и метаболитна терапия е оборудвана с най-съвременна и уникална за страната апаратура. За първи път в България през 2009 г. в клиниката е въведена позитронно-емисионна томография с компютърна томография (ПЕТ/КТ). През 2013 г, отново за първи път в страната е въведен в експлоатация циклотронен комплекс за собствено производство на белязана с флуор 18 глюкоза - [18F]FDG- флуордеоксиглюкоза. От 2019 г. отново за първи път в страната са синтезирани и въведени ПЕТ/КТ изследвания с галий 68 [Ga-68]: процедури за маркиране и регистрация на простат-специфичен мембранен антиген (PSMA), белязан с галий, за диагностика на карцином на простата, както и соматостатин-рецепторни аналози - (DOTA-аналози), белязани с галий за невроендокринни тумори. От февруари 2020 г. клиниката разполага с модерна томографска гама-камера – еднофотонна емисионна томография с компютърна томография (SPECT/CT). С наличната апаратура се извършват всички видове нуклеарномедицински изследвания, работени в България, някои от които са въведени за първи път в страната и уникални за Балканите и някои европейски страни. Покриват се стандартните изследвания на щитовидна жлеза, бъбреци, слюнчени жлези, както и високоспециализирани SPECT/CT изследвания на сърце, мозък, паращитовидни жлези и лимфосцинтиграфия. Ежедневно се извършват изследвания на ПЕТ/КТ при онкологично болни за диагноза, стадиране, рестадиране, проследяване на лечението. Рутинно се извършва и метаболитна терапия с радиойод при доброкачествени и злокачествени заболявания на щитовидната жлеза, както и палиативно лечение на болката при костни метастази.

Клиниката по лъчелечение е без аналог в България. Тя е най-големият високотехнологичен лъчетерапевтичен център в страната, единствен оборудван с три линейни ускорителя с възможност за прилагане на всички съвременни прецизни лъчетерапевтични техники: 3D конформалнолъчелечение, модулирано по интензитет лъчелечение (IMRT), обемномодулирано ротационно лъчелечение (VMAT), образно насочено лъчелечение (IGRT), стереотактична радиохирургия (SRS) и SBRT.

Оборудването включва компютърен томограф и дозиметрична апаратура. Клиниката осигурява лечение  на  възрастни и деца с онкологични и неонкологични заболявания. Клиниката става факт благодарение на дългогодишните усилия на ръководството на УМБАЛ „Св. Марина“ и реализиране на ОПРР 2007–2013 г. от МЗ. Клиниката е официално открита април 2015 г. Реализирането на този амбициозен проект и успешният старт на клиниката с пациенти става възможен с активното участие и усилията на целия екип на клиниката под ръководството на проф. д-р Елица Енчева, д.м.. В клиниката работят 3 лекари асистенти. Клиниката е база за обучение на студенти по медицина, дентална медицина и рентгенови лаборанти, включително и АЕО към МУ- Варна. ​