Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

Учебна дейност

Преподавани дисциплини:

  1. Медицинска химия за специалност Дентална медицина

                Курсът на обучение по химия за студенти стоматолози е с продължителност един семестър. За кратък период от време е необходимо да се представят някои от общохимическите проблеми пред начинаещите студенти. Разглеждането на фундаментални въпроси като протолитична теория и буферни системи, химична кинетика и равновесие и др., доразвива гимназиалните представи и допринася за нов смисъл в разбирането им. По-голям акцент има преподаването на раздела Органична химия. Много важен е етапът на въвеждането на нови, непознати органични класове – тиоли, етери, глицерофосфатиди, нуклеинови киселини, но преди и повече от всичко най-съществен принос към новите знания имат хетероциклените съединения.
  2. Материалознание за специалност Дентална медицина

                Дисциплината има за цел да запознае студентите по дентална медицина с материалите, използвани в стоматологичната практика. Разглеждат се въпроси за произхода, начина на производство, търговския вид, състава и свойствата на денталните материали. Студентите се запознават с особеностите на основните групи материали - клинични, спомагателни и лабораторни. Изучават се предназначението, приложението и обработването на гипсове, восъци, отпечатъчни материали, сплави за стоматологични цели, пластмаси, керамики, цименти, амалгами и композити. Очертават се перспективите за тяхното развитие.

                Дисциплината „Дентално материалознание" се изучава през I и II семестър и завършва с полагане на изпит, който се състои от 3 части: практически, писмен и устен. Тя поставя фундаменталната основа на дисциплината „Протетична дентална медицина", изучавана от I до V курс на обучение.
  3. Органична химия за специалност Магистър-фармацевт

    Органичната химия е много важна химична дисциплина за подготовката на студентите-фармацевти. Тя играе незаменима роля във формирането на бъдещите специалисти, тъй като тя дава възможности за тяхното високо израстване. Ето защо се налага непрекъснатото актуализиране на учебната програма, особено при необходимост от ограничаване броя на часовете за преподаването ú. Изучаването на този предмет се осъществява в две части, условно означени като зимен и летен семестър. През зимния семестър (I семестър от обучението) се дава акцент на органичните класове съединения, като по този начин се доразвиват гимназиалните познания на студентите. През летния семестър (II семестър от обучението) са застъпени тематично онези знания на студентите, които са свързани с по-специалната им подготовка по органична химия.
  4. Неорганична химия  за специалност Помощник – фармацевт

    В раздел Обща химия са изложени в достъпна форма по-важните въпроси от фундаментален характер. Въз основа на предварителните знания по химия от среднообразователния курс върху протолитична теория, йонно произведение на водата, хидролиза на соли, свойства на колоидните ртазтвори са разработени с определен акцент въпросите върху разтвори и техните свойства. Разделът Систематика на химичните елементи по методични съображения е по-голям и съдържа повече подробности. Материята от този дял е развита на основата на информацията за строеж, свойства и приложение на веществата в медицината и фармацията.
  5. Органична химия за специалност Помощник – фармацевт

    Особено внимание е отделено на раздела хетероциклени съединения, тъй като знанията, които придобиват бъдещите специалисти са фокусирани по-задълбочено в тази насока. Разгледани са в по-голяма степен някои важни органични реакции, напр. синтез, полимеризация и поликондензация. От друга страна, изучаваните в гимназиалния курс класически органични съединения са редуцирани, като са използвани само за основа на преподаването на нови представители с приложение в медицината и фармацията.
  6. Физиология на човека за специалности Медицина, Дентална медицина, Фармация, Медицинска сестра, Акушерка, и специалностите с образователна степен Професионален бакалавър от Медицински колеж – Варна.
  7. Обща и клинична патология за специалности Медицина, Дентална медицина, Фармация, Медицинска сестра, Акушерка, и специалностите с образователна степен Професионален бакалавър от Медицински колеж – Варна.
  8. Наноматериали и нанотехнологии в медицината – СИД

    Свободно-избираемата дисциплина има за цел да запознае студентите с едно от най-новите направления в науката, отнасящо се до наноматериалите и нанотехнологиите и тяхното приложение в общата и дентална медицина. Разглеждат се въпроси за възникването, развитието и бъдещите перспективи на наноматериалите. Студентите се запознават с особеностите на наноструктурите, свойствата на наноматериалите, видовете наноматериали и технологиите за тяхното получаване, областите на приложение в общата и дентална медицина, различни продукти, в състава на които влизат наноматериали и рисковете, съпътстващи производството им.

    Обучението по „Наноматериали и нанотехнологии в медицината" се провежда през IV семестър. Фундаменталната основа на свободно-избираемата дисциплина е поставена в изучаваното в I курс (I и II семестър) „Дентално материалознание".
Разработени и въведени са курсове на английски език за студенти от Факултета по Дентална медицина по дисциплините Материалознание и Медицинска химия.

Въвеждане на Blackboard системата в обученито на студентите по Дентално материалознание и Медицинска химия – лекции, обяви, тестове – на български и английски, задачи и примерни въпроси за самоподготовка на български език.


Учебници и ръководства: 

  1. Р. Черкезова. Цикъл лекции обща химия и химия на елементите за студенти помощник-фармацевти.  Медицински Университет – Варна, 2003 г.
  2. Р. Черкезова. Цикъл лекции аналитична химия за студенти помощник-фармацевти и медицински лаборанти. Медицински Университет – Варна, 2003 г.
  3. Черкезова Р., Т. Христова, Ръководство по органична химия за студенти по фармация. Варна, Издателска къша Стено, 2012         
  4. Дикова Ц., Дентално материалознание, Част 1, МУ-Варна, Варна, 2014, 148с.;
  5. Dikova Ts., Dental Materials Science, Lectures and laboratory classes notes, Part II, MU-Varna, Varna, 2014, 150 p.;
  6. Ръководство за практически упражнения по физиология на човека, п/р на Т. Ганчев, МУ–Варна, 2009.


Учебни помагала:

  1. Учебно помагало за упражнения по обща химия на студенти помощник-фармацевти.
  2. Учебно помагало за упражнения по   химия на студенти по дентална медицина.
  3. Учебно помагало за упражнения по органична  химия на студенти помощник-фармацевти.
  4. Учебно помагало за подготвителен курс по химия за чуждестранни студенти.
  5. Учебно помагало по  органична  химия за студенти по фармация – I част.
  6. Учебно помагало по  органична  химия за студенти по фармация - II част.