Възникването на Катедрата по медицинска генетика в края на 2015 година с разширяване на академичния състав, стартиране на дейността на Центъра по клетъчна терапия и транслационна медицина, на Сектора по молекулярна патология, всички разположени в непосредствен контакт, създават повишени възможности за многостранна научна дейност, сътрудничество със световно известни университети от Европа и целия свят, предоставяне на възможност за обмен на студенти. Резултатите, изработени в лабораторията на Центъра по транслационна медицина и клетъчна терапия, се представят на престижни международни конференции и ще подлежат на патентоване и публикации в международни списания с висок импакт-фактор.
Оформят се няколко направления, които дават възможност за публикации на екипа в наши и чужди списания и участия в международни конгреси:
- Клетъчна терапия и тъканно инженерство
Като първи център от този тип в Източна България, Центърът по транслационна медицина и клетъчна терапия разработва и въвежда в клиничната практика съвременни подходи, базирани на най-новите технологии в областта на стволовите клетки и тъканното инженерство. Научноизследователската дейност е насочена към изолиране и култивиране на хемопоетични стволови клетки от различни източници и тяхното приложение при лечението на различни заболявания, включително:
- обработка, съхранение и терапевтично използване на хемопоетични стволови клетки при онкохематологични заболявания;
- Молекулярно-генетични изследвания
- генетична диагностика при деца с вродени или наследствени заболявания.
- при наследствени невродегенеративни заболявания;
- подходи за генетична профилактика при бременни жени и семейства с репродуктивни затруднения;
- онкогенетика.
- Молекулярна онкология и фармакогенетика
- разработване и приложение на молекулярно-генетични методи за диагностика на онкологични заболявания и оптимизиране на лечението.
Членове на катедрата са активен участник в множество институционални и национални проекти, чиито резултати се докладват на различни научни форуми.