Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

Научноизследователска дей​ност​



Научните приоритети на УС отразяват тематиките на научните изследвания и по-значимите изследователски и образователно-приложни проекти, проведени под ръководството или с участието на членовете на академичния състав на сектора, катедрата и другите научни звена в Университета

 В УС по клинична лаборатория се работи по няколко основни научни направления, част от които са свързани със социално значими заболявания ( сърдечно съдов риск, захарен диабет тип2, остеопороза, метаболитен синдром, прокоагулантни състояния) и  РОСТ – point of care testing. Други направления определят нови подходи за оценка на качеството на клинично лабораторните резултати, свързани с организиране и подготовка на участието във външна оценка на качеството-нови модерни концепции; базирани на доказателства внедрявания в клиничната практика на нови високо специализирани биомаркери и оценка на тяхната цена/ефективност. Трето направление развива и допълва лабораторните констелации за диагноза, оценка и прогноза на заболяванията в областта на сърдечно-съдовата система, бъбреците, пикочнно-отводните пътища, пре- и пост-транспрантационните състояния, ендокринната патология, лабораторните параметри в детската възраст – граници на референтната област и отклонения от тях; лабораторни параметри за диагностика и управление на костните и свързани с тях заболявания. По-важни са:

  • Клинично лабораторни маркери за оценка на сърдечно съдовия риск.
  • Клинично лабораторни маркери за диагноза на острия коронарен синдром.
  • Разработване на методи за контрол на имуносупресивната терапия.
  • Внедряване на РОСТ при сърдечно-съдовата хирургия.
  • Изследване на приложението на РОСТ в доболничната помощ и общата медицинска практика.
  • Внедряване на насоките на ЕС в лабораторната работа.
  • Актуализиране на лабораторните алгоритми в диагностиката, контрола на лечението и прогнозата на заболявания на бъбречно отделителната система.
  • Управление на качеството в клиничната лаборатория.
  • Разработване и внедряване на методи в областта на кръвосъсирването, фибринолизата и агрегацията на тромбоцитите за откриване на заболявания и прокоагулантни състояния, контрол на директната и индиректна антикоагулантна терапия, на фибринолитичната терапия и антиагрегантната терапия.
  • Разработени и внедрени в клиничната практика лабораторни маркери за оценка на съединителната тъкан и костите.
  • Оценка на диагностичната значимост на изследването на карциномни маркери в хода на лечение и наблюдение на онкоболни и предвид метастазиране.
  • Метаболизъм, стандартизиране на методи, граници на рефефнтната област и ефект на субституираща терапия на витамин Д.
  • Оценка на динамиката на модерни лабораторни маркери в хода на  различни заболявания.
  • Проследяване на маркери за свободно радикалови увреди.

    Научно-преподавателския колектив на УС по клинична лаборатория има над 120 публикации в списания и сборници и над 80 участия в национални и международни конгреси и конференции. В настоящия момент научните разработки са обединени, консолидирани и са включени в  разработването на дисертационни проблеми на асистенти и аспиранти от УС по клинична лаборатория, както и за подпомагане разработването  на дисертационните  проблеми на аспиранти от другите учебни и научни звена на Медицински Университет- Варна.

           В Катедрата по клинична лаборатория се разработват четири дисертации, за придобиване на образователната и научна степен "доктор"- една редовна и 3 на самостоятелна подготовка. 

         В Катедрата по клинична лаборатория работи по 4 проекта на Университетско и Национално ниво. Участва в клинични изпитания.