
9-тият Фестивал „Море и здраве“ на МУ-Варна предложи научни, информационни, спортни и развлекателни активности за деца и възрастни
Уникалният за България обществен форум в подкрепа на връзката между морето и здравето, науката и обществения живот – Фестивалът „Море и здраве“ на МУ-Варна, тази година предложи на жителите и гостите на града богата програма от научни и образователни събития, информационна кампания, културно-развлекателна програма и двигателни активности на открито. Деветото издание се проведе от 18 до 20 май на различни локации във Варна. Традиционно програмата на „Море и здраве“ бе част от международните събития, посветени на Европейския ден на морето и получи признание от Европейската комисия.
В научните сесии на фестивала, които се проведоха в МУ-Варна на 19 май в хибридна форма, бяха представени повече от 200 доклада. В рамките на конферентните сесии в областите „Медицина“, „Обществено здраве“, „Здравен мениджмънт“, „Кинезитерапия и морелечение“ участваха над 350 студенти и преподаватели от медицински и партньорски университети в България.
Научният форум посвети специална сесия по повод 30-годишнината на академичната специалност „Здравен мениджмънт“ в България. В тази секция бяха засегнати теми за дигитализация на здравеопазването в България, въздействието и ролята на медиите по време на пандемия, модификации на здравни системи, достъпност на здравеопазването в България, анализ на качеството на майчиното здравеопазване, кариерно развитие на медицинските сестри, разходи за болнична и извън болнична помощ и др.
В секция „Обществено здраве“ бяха представени различни научни изследвания и разработки за чистотата на морските води. Разгледани бяха медицински спешни случаи и трудови злополуки по море, инциденти с плавателни съдове. Бяха презентирани изследвания за последици от крупни инциденти със замърсяване на морски пространства, еко катастрофи и др. Бяха дискутирани също процедури за медицинска евакуация по море, морски риск, различни ефекти на морето върху здравето на хората, здравен и дентален туризъм, практики за рециклиране и сметосъбиране на отпадъци по море.
В секция „Кинезитерапия и морелечение“ бяха предложени рехабилитационни морски процедури за деца и възрастни, различни изследвания във физиотерапевтичната практика, кинезитерапевтични подходи при различни състояния, образователна рамка за физиотерапевти, медико-социална рехабилитация и ерготерапия при деца с аномалии, подходи при ендопротезиране и др.
В секция „Медицина“ бяха представени проучвания за контрол на стреса, медицинска подготовка за водни спасители, кораби-болници, медицински предизвикателства на пребиваване в студени води, рискови състояния при водолази, водна безопасност, хипербарна оксигенация, потенциални рискове за морските екосистеми и човешкото здраве и др.
Фестивалът „Море и здраве“ посвети специална изложба на 100-годишнината от рождението на доц. д-р Стамат Стаматов – доайенът на научните изследвания в областта на таласотерапията в България и основоположникът на здравния туризъм у нас. Изложбата е подредена в Музея по история на медицината и може да бъде разгледана до 31 октомври. Експозицията от фотодокументални табла представя основните постижения на доц. Стаматов в научната сфера. Показани са част от трудовете му, както и негови лични вещи, дарени на музея от семейството му.
Традиционно фестивалът предложи на варненската общественост богата културно-развлекателна програма, която се проведе на 20 май на сцена „Раковина“ в морската градина и бе своеобразен финал на 9-тото издание на „Море и здраве“. За жителите и гостите на Варна фестивалът проведе активности в 4 паралелни модула – информационна кампания за опазване на зрението от UV лъчите и анкета за оценка на риска, демонстрация на физически активности на открито – стречинг, акупресура, приложна кинезитерапия и Ци Гун, концерт, с участието на студенти и приятели на МУ-Варна, както и рисунка на асфалт за децата.
Информационната кампания бе по инициатива на Учебен сектор „Медицински оптик“ на МК- Варна и Катедрата по оптометрия и професионални болести на Факултета по обществено здравеопазване на МУ-Варна, с участието на студенти от специалностите „Медицински оптик“ и „Оптометрист“. В двигателните демонстрации на спортни активности за всички възрасти се включиха студенти от специалност „Кинезитерапия“ на Факултета по обществено здравеопазване.
В концертната програма се изявиха талантите на МУ-Варна от театрален клас „Инфаркт“, студентски танцов състав „Диана“, мажоретен ансамбъл, студенти от различни специалности в Университета. Специални гости на фестивала бяха Моника Парушева от Варна - лауреат на множество национални и международни конкурси, стипендиант на Министерството на образованието и науката по програмата за закрила на деца с изявени дарби, Велизара Тихолова – талантът от Средното училище по изкуствата „Св. Климент Охридски“ в Добрич, малките танцьори от детски танцов ансамбъл „Бизоне“ при читалище „Съгласие 1890“ гр. Каварна, с художествен ръководител Станислав Петров.
Научната програма вижте тук
Пълната програма на 9-тия Фестивал „Море и здраве“ вижте тук

Галерия „Научна програма – Фестивал „Море и здраве“ 2023
Галерия „Изложба „100 години от рождението на доц. д-р Стамат Стаматов“
Галерия „Програма сцена „Раковина“

Девето издание на Фестивала „Море и здраве“