Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

Море и здраве 2018


             „Море и здраве“ – фестивалът на Медицински университет - Варна отново с богата и интересна програма

 

             Фестивал "Море и здраве" 2018

 


   На 18 май стартира четвъртото издание на ежегодно провеждания от МУ-Варна фестивал „Море и здраве“. Той бе открит от дългогодишния декан на Факултета по обществено здравеопазване и инициатор на фестивала доц. Емануела Мутафова с думите: „Щастлива съм, че за поредна година фестивалът събира толкова много хора и приятели на науката.“
 
Четвъртото издание на фестивала „Море и здраве“ е част от инициативите, посветени на 135-а годишнина от създаването на Варненското медицинско дружество. В препълнената зала на Музея по история на медицината преподаватели, студенти и гости отбелязаха началото на научната част на форума с въвеждаща лекция на тема „Приносът на варненските лекари за морския туризъм“ на доц. д-р Георги Маринов. Той разказа интересни факти относно началото на курортното дело и здравеопазването по българското Черноморие.
С изключителен интерес бе посрещнат и филмът на университетската телевизия MU.Vi Tv за първия учебник по морска медицина у нас, дело на авторски колектив от университета по инициатива на доц. д-р Димитър Ставрев, който вече 10 години преподава свободноизбираемата дисциплина „Морска медицина“. Той разказва пред любопитната аудитория, че изданието е уникално по своята същност, защото събира в себе си медицинските аспекти на контакта човек - морска среда, водноспасителната дейност, водолазна медицина, морска токсикология и фармакология. Представени са характерните за морската среда – удавяне, баротравма, хипотермия, морска болест и отравяния, както и специфични методи за лечение.
 
Г-н Лаврентий Силов, който е доайен на Водната спасителна служба към БЧК, изнесе вълнуваща лекция. Той разказа, че началото на водноспасителната служба датира от 1928 г., когато са назначени първите 10 спасители със заповед на кмета на града.
 
Постерна научна сесия на тема „Иновативни открития и дългогодишни проучвания, свързани с морето“ представи открития и проучвания на преподаватели и студенти от медицинските университети, свързани с морето. 33 разработки бяха представени пред широката аудитория и оценени от комисия в състав доц. Клара Докова, декан на Факултет по обществено здравеопазване, доц. Димитър Ставрев, ръководител на дисциплината „Морска медицина“, ас. д-р Теофан Куюмджиев от Катедра „Медицина на бедствените ситуации и морска медицина", доц. Теодора Тодорова, ръководител на Катедра по хигиена и епидемиология, кап. Тодор Йотов, капитан далечно плаване.
 
Критериите за оценяване бяха съдържание, естетическо оформление и оригиналност, както и атрактивност на представянето. Комисията реши да награди два постера. Единият бе на Виктория Живкова на тема „Здравен риск на неохраняеми рискови плажове по българското Черноморие“, а другият на Димитър Димитров на тема „Болести при водолазите“. Димитър е и участник в експериментите по дълбочинна физиология и прави демонстративни спускания в предишни издания на фестивала „Море и здраве“.
 
Поредицата от събития продължи на следващия ден с интересна програма, която се състоя в хотел „Азалия", к.к. „Св. св. Константин и Елена". През целия ден гостите на фестивала имаха възможност да се насладят на подготвените от студентите от специалност „Медицинска козметика“ процедури по таласотерапия за лице и тяло. Екипът на Университетския център по източна медицина представи демонстрации на мануален лимфен дренаж на лице и тяло, антицелулитен масаж и естетична акупунктура, от които гостите останаха очаровани.
За първи път на морския бряг бе изиграна плажна паневритмия, в която се включиха както професионалисти, така и всички силно запленени от магията й гости. Системата от гимнастически упражнения съчетава движение, слово, музика, мисъл и влияние на естествената природна среда и обедини в огромен кръг облечени в бяло преподаватели, студенти и гости, които успяха да усетят нейния заряд.
Преподаватели и студенти от УС „Кинезитерапия“ на МУ-Варна направиха демонстративен уъркшоп и показаха основни упражнения от оздравителната гимнастика на всички, които имаха желание да възвърнат подвижността и тонуса си.
Традиционно по време на фестивала бе извършена и демонстрация по водно спасяване при инцидент в морето. Професионалистите от Доброволен екип за работа и бедствия, аварии и катастрофи (ДЕРБАК) разкриха какви са техниките, които трябва да предприемем при опасност в морето, и извършиха демонстративно вадене на удавник.
 
В 11.30 ч. стартира забавната игра с кегли, в която се включиха 10 отбора: „Логопедия“, „А“, „Череша“, „Фармацевти и една сестра“, „Арабей“, „Военни сестри“, „Медицина“, „Грацията на нацията“, „Военни лекари“ и „Торпедо“. В комплексното класиране първи завърши отбор „Торпедо“, който бе съставен от екипа на БЧК. При мъжете в университетското състезание първи станаха отбор „Военни лекари“, а при жените - „Грацията на нацията“, които изучават „Здравен мениджмънт“.
 
Разнообразните спортни игри, които ръководителят на УС „Физическо възпитание и спорт“ Жулиета Виденова и нейният екип бяха подготвили, повдигнаха максимално настроението на студентите, които близо 2 часа се забавляваха заедно в 6 различни вида игри.
 
Едно от най-забавните мероприятия през втория фестивален ден бяха несъмнено карибските танци. Спортната двойка Виктория и Максимилиян, който е чуждестранен студент в МУ- Варна, показаха пред публиката интересни движения и заедно с тях танцуваха под ритмите на карибска музика.