Регистриране

За нас

​​​​​​​

Проф. д-р Албена Георгиева Керековска д.м.


Катедра: Катедра по социална медицина и организация на здравеопазването
УС:
Е-поща: kerekovska@mu-varna.bg​​
Телефон: +359 52/677 006 ; 0887784070

 

Биография

Проф. д-р Албена Керековска е родена на 13.01.1965г. в гр. Варна. Завършва с пълно отличие Първа езикова гимназия с преподаване на английски и немски език, гр. Варна през 1983г. и с отличен успех специалност „Медицина" във ВМИ – Варна през 1990г.

В периода 1990г. – 1992г. работи като лекар-ординатор във Вътрешно отделение на Районна болница – гр. Балчик, а през 1992г. – 1995г. като ординатор в отдел „Хигиена на труда" в ХЕИ гр. Варна.

През 1994г. е хоноруван асистент, а от 1995г. след конкурс е назначена като редовен асистент в Катедрата по социална медицина, биостатистика и медицинска информатика в МУ – Варна.

През 1998г. придобива специалност „Социална медицина и здравен мениджмънт".

В периода 2000г. – 2004г. е задочен докторант на Гламоргански университет Великобритания (сега University of South Wales), където през 2004г. защитава дисертационен труд на тема „Международна политика за промоция на здраве и контрол на тютюнопушенето – подобряване процеса на транскултурален трансфер".

През 2007г. е избрана за редовен доцент към Катедра „Социална медицина и организация на здравеопазването", а през 2015г. за професор към същата катедра.

От 2012г. до 2020г. проф. Керековска е Заместник-ректор „Учебна дейност“ към Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“. В периода 2020г. - 2022г. е Директор на Дирекция „Учебна дейност“, а от март 2022г. и понастоящем отново заема длъжността „Заместник-ректор по учебната дейност“.

От 2008г. до 2012г. е председател на Комисията по етика на научните изследвания към Медицински университет – Варна, а понастоящем неин редовен член.

За периода 2006г. - 2015г. е „Visiting Fellow" на Гламоргански университет – Великобритания (University of South Wales). Участва като гост-лектор в Училището по обществено здравеопазване в Рен, Франция; в Гламоргански университет - Великобритания и в Егейски университет – Измир, Турция.

Научен ръководител е на петима докторанти – успешно защитили дисертации. Има дългогодишна интензивна преподавателска дейност в областта на общественото здраве и медицинската етика като преподава на  студенти от различни специалности в  МУ – Варна.

Специализира и участва в курсове за повишаване на квалификцията си в областта на общественото здравеопазване, съвременната епидемиология,  здравната политика и медицинската етика в: Единбургски университет, Института по обществено здравеопазване към Университета в Кембридж и Университета на Южен Уелс (Великобритания); Факултета по здравни науки към Мастрихтски университет (Холандия); Залцбург (Австрия); Дубровник (Хърватска) и Прага (Чехия) и др.

Участва в 20 дългосрочни проекта, повечето от които международни, като е ръководител на 4 от тях.

През 2021г. e наградена с академичното отличие на МУ-Варна „Почетен знак със синя лента" -  колективна награда на екипа на Дирекция „Учебна дейност“.

Публикации

Има над 150 научни публикации и съобщения, от които над 50 в чужбина. Автор и съавтор е на 13 монографии, учебници и учебни помагала. Основните научни интереси и разработки са в областта на здравната политика, промоцията на здраве, научноизследователската и публикационна етика, оценка и детерминанти на общественото здраве и неравенства в здравето.

Член е на редакционните колегии на списанията, издания на МУ – Варна - “Scripta Scientifica Medica", „Scripta Scientifica Salutis Publicae" и „Варненски медицински форум". 

 

Научни публикации

Отворен достъп​


Член на

Европейската асоциация по обществено здравеопазване (EUPHA); Българската асоциация по здравен мениджмънт; Научното дружество по социална медицина; Българското научно дружество по обществено здравеопазване, Българска асоциация по биоетика и клинична етика; Съюз на учените в България; Сдружение „Обществено здравеопазване'99" – Варна; Български лекарски съюз.

Eксперт по биоетика към UNESCO.