Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

Дейности и Постигнати резултати

  • Обобщени и систематизирани са актуални данни за нивата на приоритетни химични замърсители в морската среда, получени от проведен мониторинг в периода февруари 2021 – май 2022 г: полихлорирани бифенили (PCB), хлорорганични пестициди (DDT и метаболити), хексахлоробензен, хексахлоробутадиен, полициклични ароматни въглеводороди (РАН) и токсични елементи в морски организми. Получените данни са използвани за оценка на актуалното състояние на морската  среда и безопасност на морските организми (Дескриптори 8 и 9 на МС).
  • Разработени и въведени са нови екологосъобразни аналитични методи, чрез използване на нова апаратура за пробоподготовка (Система за ускорена екстракция Dionex ASE350), които значително намаляват времето за химичен анализ на пробите морски организми (миди и риби) за определяне на нови приоритетни химични замърсители (като PAHs, хексахлороциклохексан и др. хлорорганични замърсители).
  • Обобщени са актуални данни от химични анализи на токсични елементи в морски организми (риба и миди), на базата на които е направена  оценка на замърсяването на морската средата и безопасност на морските организми.
  • Проведеното пилотно проучване представя данни за наличие на микрочастици под 5 мм в морски води и биота (миди). Разработени са нови аналитични процедури за разграждане на органичната материя на проби морски води и миди за определяне на микропластмаси. Обобщени са данните за полимерни частици в морски води и биота като са  систематизирани по вид, цвят и размер. По този начин се попълват  „празнините“ в научните знания за разпространението и вида на микрочастиците, които се срещат по Българското Черноморие (Дескриптор 10 на МС). Продължаването на  изследванията в тази област ще даде възможност за управление и ефективна оценка на риска за хората. Към настоящия момент все още няма определени пределно допустими нива за съдържание на микропластмаси в морски организми. Данните от настоящото проучване ще предоставят информация на отговорните институции и възможност да бъдат определени управленски мерки на Европейско ниво.
  • Направен е анализ на получените резултати за морски биотоксини в пробите миди и планктон като са актуализирани знанията за състоянието на морската среда в Черно море през 2021 г. Данните за морски биотоксини са сравнени с предишни периоди на изследване и са представени във форма, удобна за интерпретация във връзка с обезпечаване на  здравните стандарти, утвърдени в Регламент (ЕС) № 853/2004, за количеството на общите морски биотоксини в двучерупчести мекотели, които се пускат на пазара за човешка консумация.  Това допринася за развитие на сектори като „Аквакултури“ и „Туризъм“.
  • Направена е оценка на състоянието на морската среда по отношение на приоритетни химични замърсители в биота съгласно стандарти за качество на морската среда (СКОС) в съответствие с Морската стратегия по Дескриптори 8, 9 и 10. Направено е сравнение на резултатите за съдържание на приоритетни химични замърсители (PCBs, PAHs, пестицидни остатъци, токсични елементи, и др.) в морски организми с пределно допустимите норми в Европейското законодателство.
  • Проследената динамиката във времето на нивата на приоритетни химични замърсители в биота (PCBs, пестицидни остатъци, токсични елементи и др.) показва трайно понижение в нивата на повечето замърсители, което е определящо за постигане на добро химично състояние на морската среда.
  • Измерените стойности на хранителни вещества (физико-химичните параметри) са използвани за оценка на влиянието на средата върху нивата на биогенни замърсители в аквакултурите (Дескриптор 5).
  • Резултатите от проведените изследвания са използвани при изготвяне на становища и предложения при актуализация на програмите за мониторинг съгласно Морската стратегия, новите мерки за пространствена защита и за разширяване на защитените територии по Северното Черноморие с цел опазване на биоразнообразието. Предложенията са изпратени до МОСВ и Басейнова дирекция Черноморски район.
  • Направен е анализ на стратегическото въздействие на резултатите от проекта от гледна точка на приноса им към целите на Интегрираната морска политика на ЕС и дългосрочната Стратегия за син растеж, която подкрепя устойчивия икономически растеж на свързаните с морето сектори.
  • Повишена е видимостта на резултатите от научните изследвания по проекта чрез представяне на научни форуми в България и чужбина и получените резултати са публикувани в пълнотекстови научни публикации.
  • Проведени са четири информационни кампании за повишаване на осведомеността на обществеността, по отношение на нивата на замърсителите в морската среда, последствията от постъпването на пластмасови отпадъци във водните екосистеми и попадането на микрочастици в морските организми и тяхното въздействие, както и начините за намаляване на замърсяването в изпълнение на мярка 5, съгласно чл. 13 от Рамкова директива за морска стратегия 2008/56/ЕО.
  • Проведеното пилотно проучване предоставя данни за наличие на микрочастици под 5 мм в морски води и биота (миди).  По този начин се попълват  „празнините“ в научните знания за разпространението и вида на микрочастиците, които се срещат по Българското Черноморие.
  • Създадени са нови и са разширени съществуващите контакти на екипа на проекта от Медицински университет – Варна с университети, научни организации и институции, от Румъния и други страни от Черноморския басейн както и от други Европейски страни за споделяне на опит в областта на подобряване на състоянието на морската среда. Идентифицирани са заинтересованите страни на национално и международно ниво в Черноморския басейн и са групирани според дейността и областите на влияние.
  • Систематизираните данни за нивата на приоритетни замърсители в риби и миди показват тенденция към подобряване на химичното състояние на морската среда. Това е предпоставка за устойчиво развитие на рибните ресурси, възстановяване и опазване на биологичното разнообразието във водните екосистеми. Повишените знания за доброто състояние на морската среда допринасят за развитие и подкрепа на местни производства (развитие на стопанския улов на риба и на сектор Аквакултури).

Публикуван е Научен доклад (Издателство Медицински университет – Варна, 2023 г, 170 стр.), в който са систематизирани, обобщени и подробно анализирани всички научни резултати от дейностите по проекта.  В Научният доклад са обобщени приносите на проекта, представени са предложения по Стратегия за мониторинг (РДМС) по Дескриптор 8 – Замърсители в морската околна среда, Дескриптор 9 – Замърсители в риби и други морски хранителни продукти и по Дескриптор 10 Морски отпадъци, както и Предложения по актуализацията на програмите от мерки за периода 2022-2027.​ 

Научен доклад с резултати от проекта.​