Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

Научноизследователска дейност

Академичният състав на катедрата по „Организация и икономика на фармацията" поддържа висока активност в експертна и консултантска дейност

Преподавателите в Катедрата са с много добра теоретична и практическа подготовка, висок професионализъм и опит в учебната, научно-изследователската и практическата работа.

Научно-изследователската дейност е неотменна част от цялостната, многообразна и творческа дейност на Академичната общност на Медицински университет – Варна (чл.180 от Правилника за дейността на МУ – Варна) в това число и на катедрата по „Организация и икономика на фармацията".

Научните изследвания в МУ-Варна са насочени към активно създаване на нови научни знания или научно-приложни продукти, подчинени на националните приоритети в областта на здравеопазването, както и за обосноваване и развитие на обучението на студентите, докторантите и специализантите (чл. 61(1) от ЗВО).

 

Катедрата по „Организация и икономика на фармацията" работи в следните научни направления:

  • Лекарствена употреба и регулация

Извършените проучвания на лекарствената употреба при социално-значими заболявания включват от една страна количеството и стойността на употребените лекарства и от друга предписването и използването на лекарствените продукти в обществото, факторите, които ги повлияват, както и ролята на фармацевта за подобряване на този процес. Проведени са и проучвания, проследяващи влиянието на провежданата на генерична лекарствена политика като фактор за подобряване  на достъпа до лечение.

  • Фармацевтични грижи и участие на фармацевта за оптимизиране на терапията

Главни направления са Фармацевтичните грижи (ФГ) при социално-значими заболявания - дихателни алергии (астма и ринит), депресия; хипертония; ФГ при пациенти с постоперативни рани; отговорност на фармацевта за ефективна и безопасна употреба на ОТС продукти, при предотвратяване на лекарство – свързани проблеми и лекарство- индуцирани хранителни дефицити.

  • Фармакоикономически проучвания на лекарствената терапия при социално значими заболявания

Основни интереси за изследователите в Катедрата представляват възможността на пациентите да заплащат за лекарствени продукти и медицински изделия от собствения си джоб, както и ценообразуването и реимбурсирането на лекарствените продукти. Проучват се мястото и ролята на здравноикономическите и фармакоикономическите анализи за стабилността на здравната система. Специално внимание през последните години се обръща и на проучвания свързани с имплементирането на процеса на Оценка на здравните технологии в България и изследване на мнението на медицинските специалисти за него.

  • Болнична фармация и клинични фармацевтични услуги

Проучват се специфичните въпроси, свързани с въвеждането в практиката на: клиничната фармация, проблемите, ролята на качеството на лекарствената информация за безопасността на пациентите и работата на медицинските специалисти.  Анализират се разбирането за необходимостта от фармаковижиланс и осигуряването на безопасност за пациента при практикуване на клинична фармация в лечебните заведения и индикаторите за оценка на резултатите; значението на рационалната лекарствена терапия за осигуряване на адекватна медицинска грижа и възможностите за въздействие от клиничния фармацевт; ролята на фармацевта в клиничните изпитвания. Активно се колаборира с лекари практикуващи в лечебни заведения за реализиране на научно сътрудничество за анализиране и публикуване на клинични резултати от различни лекарствени терапии.

  • Фармацевтичен маркетинг и  мениджмънт

Изследват се спецификите и функциите на мениджмънта и маркетинга във фармацевтичната индустрия. Проучват се редица закони и наредби, издадени на територията на България, ЕС и в световен мащаб, свързани с регулациите на фармацевтичното производство, проучват се добри практики от европейския и световен опит относно изискванията към рекламата на лекарствени продукти. Анализира се влиянието на маркетинговите инструменти при извършване на покупки от потребителите, елементите на фармацевтичния маркетинг, услугите с добавена стойност в аптеките и др. Влиянието на рекласификацията на лекарствените продукти върху фармацевтичния пазар.

  • Интегрирани грижи

Проучва се взаимовръзката между екипното мултидисциплинарно сътрудничество от различни професионалисти от здравния и социалния сектор при различните хронични заболявания като диабет, сърдечно-съдови заболявания, артроза, психични заболявания и други, активното участие на пациентите в самоуправление на състоянието и постигане на добър контрол на даденото хронично заболяване.

  • Медицински изделия

Изследователски интерес представлява въвеждането и приложението на разнообразни медицински изделия в аптечната практика с цел да бъдат осъществени скринингови програми, които да установят евентуални рискове, свързани със здравето на посетителите в аптеката. Анализират се възможностите за прилагане на РОСТ тестове в аптека за обслужване на населението както и в лечебни заведения за извънболнична помощ. Провеждат се проучвания за предоставянето на услуги с добавена стойност на пациенти и посетители в аптеката. Анализират се възможностите за прилагане на оценка на здравните технологии при медицински изделия.

  • Бърнаут и превенция на професионалния стрес сред фармацевти

Проучване на факторите, които оказват влияние върху нивото на професионалния стрес и бърнаут при здравни специалисти, работещи на първа линия и на тази база да се разработят стратегия и специфични модели за превенция на професионалното прегаряне и справяне със стреса. Анализира се международния опит и утвърдени практики за превенция, профилактика  и снижаване нивата на бърнаут при медицински специалисти. Изследване и оценка на риска за психичното здраве на работното място и качеството на живот, нивото на бърнаут и степента на депресия и тревожност при здравни специалисти на първа линия, влизащи в  непосредствени комуникации и интерперсонални контакти.

  • Фармакоепидемиология, нежелани лекарствени реакции и фармаковижиланс

Извършва се Анализ и оценка на: качеството на лекарствената информация, налична в интернет на български език; функционирането на системата за проследяване на лекарствената безопасност и отношението на лекарите към нея; потенциала и информираността на лекарите за участие в системата за проследяване на лекарствената безопасност; факторите, които повлияват качеството на съобщенията на пациентите за нежелани лекарствени реакции и възможностите за подобряването им; значението на магистър-фармацевтите като участници в цялостната система на проследяването на лекарствената безопасност. Проучват се възможностите за развитие на нови насоки на проучванията в областта на проследяването на лекарствената безопасност: Материовижиланс, Интернет инфовижиланс, Оценка на риска от поява на грешки при работа с лекарствени продукти с подобни имена. Безопасност на медицинските изделия и проучване на странични ефекти от тяхната употребата при хора.

 

​