Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

​​

Научно – изследователска дейност

В Катедра „Фармакология, токсикология и фармакотерапия" се работи по следните основни научни направления:

  • Клинико-фармакологично и токсикологично проучване на български пробиотици;
  • Проучване на липидна емулсия като средство за лечение на остри интоксикации с липофилни лекарства;
  • Изследване на основни токсикологични характеристики – остра и пролонгирана токсичност, праг на токсично действие, доза-ефект зависимост;
  • Хроматографски анализ на лекарствени субстанции в биологични проби;
  • Приложение на популационното фармакокинетично моделиране при предклинични проучвания на лекарства;
  • Изолиране на вещества от природен произход и изследване на биологична активност и органопротективни ефекти;
  • Изследване на превантивни ефекти на природни монотерпени върху паметови нарушения (болест на Алцхаймер) чрез  експериментални модели на опитни животни;
  • Лекарствена токсикология;
  • Описание на клинични случаи с терапевтична и токсикологична насоченост;
  • Лекарствена употреба на антибиотични противомикробни средства, предназначени за лечение на хирургични инфекции.

Изградена е модерна съвременна лаборатория за високоспециализиран анализ на лекарствени средства, в т. ч. за анализ на токсични и други съставки в биологични течности, с област на действие академична наука, лабораторна медицина, експериментални и клинични изследвания, клинична медицина. Основните задачи са развиване на съвременни технологии в областта на лекарствения анализ; извършване на високоспециализирани лекарствени анализи за постигане на максимална полза и минимален риск при прилагането на проблемни лекарства в съвременната клинична практика, анализ на биомаркери и фармакокинетичен анализ за клинични проучвания.

През последните 10 години (2010 – 2020 г.) членовете на академичния състав на Катедра „Фармакология, токсикология и фармакотерапия" са публикували над 130 научни статии – над 100 в български научни списания и над 35 в чуждестранни специализирани издания (4 с IF и над 8 с SJIF).

Участията в изнесени доклади и съобщения на различни научни форуми са над 240, от които – над 150 в национални и 90 – в международни научни форуми.

Хабилитираните преподаватели и асистентите са автори и съавтори общо на 4 учебника, 5 монографии, 1 Национален лекарствен справочник (online) (под редакцията на доц. д-р М. Георгиева, д. м.) и над 10 учебни помагала (8 под редакцията на доц. д-р М. Георгиева, д. м. – 4 по фармакология за студенти по фармация, медицина, дентална медицина и помощник фармацевти, 1 по фармакология за студенти по фармация, 3 по токсикология за студенти по фармация) и 1 Сборник с тестови въпроси по фармакология (под редакция на доц. д-р Стефка Вълчева-Кузманова, д.м. и доц. д-р Мария Желязкова-Савова, д.м., 2013 г.)

През този период членовете на академичния състав имат участие общо в 10 научно-изследователски проекта.