Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

Сътрудничество


Дейност 5 Осъществяване на сътрудничество със страни от Черноморския регион за подобряване на състоянието на морската среда.

 

Създадени са нови и са разширени съществуващите контакти на Медицински университет – Варна с университети, научни организации и институции, които наред с другите общи широки  теми работят и в областта на морската околна среда. Създадени са нови контакти и е разширено  сътрудничеството с Румъния и други страни от Черноморския басейн за споделяне на опит в областта на подобряване на качеството на морската среда, включително намаляване на отпадъците.

За изпълнение на целите на проекта е използван методът за идентифициране  на заинтересованите страни (stakeholders) и управление на комуникациите с тях. Създаден е първоначален вариант на Система за обмен на информация и взаимодействие на участниците в проекта със заинтересованите страни (stakeholders) от Черноморския басейн, който ще бъде разширяван и развиван и след приключване на проекта.

Системата за обмен на информация и взаимодействие като начало е реализирана като препратка в интернет страницата на Медицински университет – Варна и представлява платформа, в която са представени основните цели и задачи на проекта, изпълнението на дейностите и постигнатите резултати. Тази платформа повишава видимостта на резултатите от проекта и достъпността на информацията за всички заинтересовани страни, което е най-подходящият начин за взаимодействие в съвременният дигитален свят.  По този начин заинтересованите страни имат възможност да обменят информация, да дават предложения, да обсъждат съвместни дейности, на базата на които се развиват партньорства за съвместни проекти и дейности свързани с опазването на морската околна среда.

През месец октомври 2022 г беше проведена Международна среща – симпозиум, в която участваха заинтересовани страни от България и Румъния. На срещата бяха представени резултати от дейностите по проекта и разгледани възможности за съвместни дейности по постигането на политиките на Рамковата директива за морска стратегия.

При изграждането на Системата за обмен на информация и взаимодействие са приложени научно-изследователски  инструменти като например „матрицата  на заинтересованите страни" (Stakeholder matrix).  Основните аргументи за изграждане на такава система са свързани с различния професионален и изследователски профил на участниците и разнообразието на заинтересовани страни, с които ще се осъществяват дейностите по време и след приключване на проектния период.

Използван е алгоритъм  за изграждане и функциониране на системата  от 4 основни стъпки:

Стъпка 1.:  Идентифициране на стейкхолдърите (група процеси за иницииране) – дефиниране на лицата, групите и организациите, които (могат да) влияят върху, или са повлияни от проекта; включва стейкхолдър анализ като инструмент и има за цел създаването на стейкхолдър регистър (списък на заинтересованите страни);

Стъпка 2.: Планиране на управлението на стейкхолдърите (група процеси за планиране) – има за цел създаването на план за управление на заинтересованите страни, базиран на създадения вече регистър в рамките на който се определят стратегии за управление на отделните заинтересовани страни според текущо и очаквано участие на страните;

Стъпка 3.: Управление на участието (група процеси за изпълнение) – процес на комуникация и активна работа със заинтересованите страни, свързан основно с прилагането на „меки умения", и специфични инструменти ;

Стъпка 4.: Контрол на участието (група процеси за контрол и мониторинг) –наблюдение на отношенията с/между заинтересованите страни, включително оценка на вложените по управлението им усилия, изпълнението на проекта и бъдещи съвместни действия; разглеждане на потребности от подобряването му.

  

 


Заключение

Създадени са нови и са разширени съществуващите контакти на екипа на проекта от Медицински университет – Варна с университети, научни организации и институции, които работят в областта на морската околна среда. Създадени са нови контакти и е разширено  сътрудничеството с Румъния и други страни от Черноморския басейн и от Европейския съюз за споделяне на опит в областта на подобряване на качеството на морската среда. Идентифицирани са заинтересованите страни на национално и международно ниво в Черноморския басейн и са групирани според дейността и областите на влияние. Предложен  е „Алгоритъм за изграждане на система за обмен на информация и взаимодействие със заинтересовани страни". В процеса на работата по проекта са приложени  научно-изследователски методи, инструменти и техники за управление на заинтересованите страни  - „стейкхолдър мениджмънт".