Гл. ас. Румяна Лалева е родена през 1969 г. Завършва ЕСПУ „Ст. Караджа" с УПК – Каварна през 1987 г. и постъпва като студент в ИПЗКССО „Д-р Ненчо Николаев" – Варна, специалност „Акушерка" (1987–1990 г.). След дипломирането си започва работа като акушерка в Общинска болница град Тервел в Акушеро – гинекологично отделение (1990–1991г.). В периода 1991–1997г. работи в ДМСДГ - Варна, кв. Виница в отделение "Малформации". От 1997 до 2015 г. работи като акушерка в СБАГАЛ "Проф. д-р Д. Стаматов" - Варна в Неонатологично отделение, Отделение Патологична бременност и Родилно отделение. През 2011 г. се дипломира по специалност „Управление на здравните грижи" в ОКС „бакалавър", а през 2012 година в ОКС „магистър" в Медицински унивреситет – Варна. След конкурс през 2015 г. е назначена като преподавател по практика, а от 2018 г. заема академична длъжност „Асистент", от 2022 г. „Главен асистент“ в Катедра „Здравни грижи". От 2020 г. е зачислена като докторант в самостоятелна форма на обучение по докторска програма „Управление на здравните грижи" с тема на дисертационния труд „Акушерски грижи за жени след раждането – подходи и възможности за оптимизиране ролята на акушерката" и през 2022 г. придобива образователна и научна степен „Доктор“. През 2020 г. придобива специалност „Обществено здравеопазване" в Медицински унивреситет „Проф. д-р П. Стоянов" град Варна. Основните ѝ професионални и научни интереси са в областта на обществено здраве, акушерските грижи, промоция на здравето и профилактика на заболяванията. Участва в множество курсове за повишаване на квалификацията, както и в национални и международни проекти .
Гл. ас. Румяна Лалева има над 50 публикации и участия в национални и международни научни форуми в областта на здравните грижи и университетското образование на акушерки.
Научни публикации
Гл. ас. Лалева е член на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), член на Алианс на българските акушерки (АБА), Българска асоциация по обществено здраве (БАОЗ), Европейска асоциация по обществено здраве (EUPHA) и Българско научно дружество по обществено здраве (БНДОЗ).