Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

История и факти

Kатедра „Оптометрия и професионални заболявания" е създадена през 2022 г. с решение на Академичния съвет на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна, като правоприемник на учебните сектори „Оптометрия" и „Професионални болести" на Катедра по физиотерапия, рехабилитация, морелечение и професионални заболявания.

Учебният сектор по оптометрия към Катедрата по физиотерапия, рехабилитация, морелечение и професионални заболявания е създаден през 2016 г., като профилиращ за специалност „Оптометрист", ОКС „магистър", разкрита във Факултета по обществено здравеопазване на МУ-Варна през същата година. Всички работещи в сектора лекари са със специалност очни болести и работят в тясна връзка с Катедрата по очни болести и зрителни науки. Първи ръководител на учебния сектор е доц. д-р Бинна Ненчева, д.м. От 2020 до 2022 г. негов ръководител е проф. д-р Зорница Златарова, дмн.

УС по професионални заболявания е основан към ВМИ - Варна през октомври 1970 г. Като административна единица първоначално УС е включен в състава на Катедрата по терапия на вътрешните болести, а териториално е локализиран на база Обединена работническа болница - Варна. От 2000 г. УС „Професионални болести" е включен в Департамент по вътрешни болести. От 2002 г. УС „Професионални болести" е към катедра „Физиотерапия, рехабилитация, морелечение и професионални болести. От 2012 г. доц. Несторова е ръководител на УС „Професионални болести" и ръководител Катедра по физиотерапия, рехабилитация, морелечение, професионални болести от 2015 до 2022 г.

Развитието на новата за нашата страна специалност „Оптометрист" и увеличаващия се интерес към нея е предпоставка за създаването на Катедрата по оптометрия и професионални болести, в която се съчетават установените във времето традиции в обучението по очни и професионални болести със съвремените технологии и иновации в грижата за очното здраве.

Общо членовете на катедрата имат над 180 публикации в национални и международни научни списания, редовно участват в национални и международни конгреси, съавтори са в редица учебници и учебни помагала, имат издадени монографии, участват в научни проекти финансирани от Фонд Наука на МУ-Варна.