Регистриране

За нас

История и факти

Катедра „Медицинска апаратура, електронни и информационни технологии в здравеопазването" е създадена през 2019 г. с решение на Академичния съвет на Медицински университет „Проф. Параскев Стоянов" – Варна като част от Факултета по обществено здравеопазване.

Навлизането на все по-модерни и сложни за управление и поддръжка апаратура и технологии в медицината налага наличието на екипи с добре подготвени инженери в областта на медицинската апаратура и компютърните технологии, инженери с интердисциплинарни знания и умения.

Иновативното решение на академичното ръководство на МУ-Варна да разкрие катедра „Медицинска апаратура, електронна и изчислителна техника в здравеопазването" кореспондира, както с необходимостта от кадри в тази област, така и с наличието на такива сродни катедри или учебни сектори в другите медицински университети в България и в Европа и в САЩ.

В състава на новосъздадената катедра от септември 2019 год. влизат четирима хабилитирани преподаватели с ОНС „Доктор" и заемащи АД „Доцент", основно в  ПН 5.2. „Електротехника, електроника и автоматика".

След успешно проведени конкурси съставът на катедрата се разширява и към настоящия момент обхваща трима професори, трима доценти, един главен асистент с ОНС „доктор“, трима  асистенти, от които един с ОНС „Доктор".

През месец август 2020 г. Постоянната комисия по Технически науки към НАОА даде положителна оценка на проекта за откриване на професионално направление 5.2 „Електротехника, електроника и автоматика“ за ОКС „Бакалавър“ в Медицински университет – Варна.

През март 2023 г. Акредитационния съвет на НАОА даде програмна акредитация на професионално направление 5.2 „Електротехника, електроника и автоматика“ за Медицински университет „проф. д- р Параскев Стоянов“ – Варна за обучение на студенти в ОКС „бакалавър“ и ОКС „магистър“.

В момента се обучават студенти по специалност „Биомедицинска техника и технологии“, ОКС „бакалавър“ и в магистърска програма „Електронни и информационни технологии в здравеопазването“.

Членовете на катедрата успешно си партнират с колеги от други катедри, в резултат на което стартираха научни проекти по фонд „Наука“ и националната програма „Млади учени и постдокторанти“.

На 1 септември 2020 г. Европейската комисия представи резултатите от оценката на подадените научни проектопредложения по конкурса RISE (Research and Innovation Staff Exchange), част от програма Хоризонт 2020.

Единственият избран за финансиране проект, с координатор българска организация, е този на Медицински университет – Варна с ръководител проф. д-р инж. Кристина Близнакова от катедра „Медицинска апаратура, електронни и информационни технологии в здравеопазването“. Консорциумът е от пет партньора от България, Гърция и Италия, с представители на академичните среди и частния сектор. Очакваните резултати от проекта  PHENOMENO са свързани с разработването на нова методология за проектиране на антропоморфни фантоми на гърдата, нова методология за производство на материали и методология за разработване на прототип на цялостно оборудване и технология за производство на реалистични фантоми на гърда, структури или части от млечната жлеза.

Отличният научен потенциал на членовете на катедрата, доказан с публикационната си дейност и реализирани международни и национални интердисциплинарни проекти в областта на биомедицинското инженерство, солидният преподавателски и административен опит в обучението по технически специалности в областта на компютърната техника, електроника, биомедицинска електроника и електроинженерство са предпоставка за успешно развитие на катедрата.

​