Регистриране

Международна дейност

Международни новини


30 години устойчиво и ползотворно сътрудничество с Аристотелския университет в Солун (Гърция)

Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ и Аристотелския университет в Солун (Гърция) поддържат прекрасни академични връзки повече от 30 години.  Първият договор за двустранно академично сътрудничество, подписан на 16 септември 1994 г., е бил периодично подновяван през всичките години на успешното сътрудничество. 

Първоначалната връзка се осъществи по линия на сътрудничеството на Катедрите по анатомия и биология. Двете катедри имаха съвместни разработки и публикации. По-късно след срещата на тогавашния Ректор на МУ – Варна проф. д-р Димитър Камбуров с проф. д-р Ахилеас Туркантонис (Ректор на Университета в Солун) се зароди идеята за подписване на договор за двустранно академично сътрудничество, който беше първият подобен договор, подписан в МУ – Варна през 1994 г. Последваха години на много интензивно сътрудничество в областта на преподавателската и научната дейност между много различни катедри, както и между университетските ни болници. Три пъти бяха организирани двустранни научни срещи между МУ – Варна и Солунския университет. През 1996 г. 28 преподаватели и хабилитирани лица, представители на над 20 катедри от МУ – Варна  участваха в двустранна научна конференция в Солун. 

Проф. д-р Ахилеас Туркантонис стана почетен доктор (doctor honoris causa) на МУ – Варна на първата официална церемония по връчването на тази най-висока университетска титла.

По това време започна съвместния проект за създаване на университетска компютърна мрежа, която беше инициирана с дейното участие на проф. д-р Джордж Аноянакис. Благодарение на този проект Центърът за информационно осигуряване (ЦИО) в МУ – Варна беше оборудван с компютри. Осъществена беше и първата телекомуникативна връзка – телеконференция между проф. д-р Т. Темелков и неговия колега от Аристотелския университет.

По инициатива и покана от проф. Джордж Аноянакис, Медицински университет – Варна взе участие и в други съвместни проекти по програмата за междурегионално сътрудничество INTERREG. През цялото време на партньорството се осъществяваха визити и обмени на гост-преподаватели и специалисти.

По-късно проф. д-р Анелия Клисарова на два пъти преподписва договора за академично сътрудничество, което се разшири до включване на преподаватели от Солунския университет в англоезичното обучение по медицина от 2004 г. и до възможността студенти на МУ – Варна да провеждат клиничните си стажове в Университетската болница в Солун. Бяха защитени две докторски дисертации на възпитаници и понастоящем преподаватели в Солунския университет в МУ – Варна (д-р Антония Аноянаки в областта на физиологията и д-р Николаос Козеис – в областта на офталмологията).  ​

Аристотелския университет беше един от първите ни партньори в обмена на студенти по програма „ЕРАЗЪМ“, която продължава и до момента при огромен интерес от страна на студентите от двата университета.  През цялото установяване, развитие и поддържане на стабилни академични връзки във всичките тези активности ключова роля играят отделите за международно сътрудничеството, които продължават да работят с последователност и инициативност.

На 8 юли 2025 г. по време на своето посещение в Аристотелския университе в Солун (Гърция) проф. д-р Марио Милков се срещна с проф. д-р Стефанос Триаридис – Декан на Факултета по медицина. И двамата споделиха удовлетвореността си от устойчивите резултати от многогодишното сътручничество, особено в областите на анатомията, биологията, физиологията, образната диагностика, нуклеарната медицина и др. Учените от двата университета участват в съвместни научни форуми, обменят ценен проефесионал опит и участват в съвместни научни проекти.

Проф. д-р Марио Милков отправи към проф. Триаридис покана за участие в 8-мия Международен симпозиум по обструктивна сънна апнея и хъркане през септември 2025 г., както и за почетна лекция пред академичната общност на варненския медицински университет.

Солунският университет „Аристотел“ е най-големият университет в Гърция. Той се състои от 10 факултета, които включват  40 училища и 1 факултет с едно училище. В университета „Аристотел“ учат около 88 283 студенти, 77 198 в бакалавърски програми, 6 588 в магистърски програми и 3 952 на докторско ниво. В университета работят 1 682 преподаватели.

Медицинският факултет наскоро беше класиран като най-добрият медицински факултет в Гърция от седем. Той е най-големият факултет в Аристотелския университет не само в Гърция, но и в цяла Югоизточна Европа. От 1942 г. насам над 30 000 завършили са преследвали блестящи кариери, активно подобрявайки здравните стандарти в обществата по целия свят. Медицинският факултет разполага с 82 медицински катедри и лаборатории, 60 клиники в 7 градски болници, 1 университетска болница, 6 филиала, 22 лаборатории и 10 амфитеатъра.

Старо приятелство и нови хоризонти пред партньорството с Университета в Рощок (Германия)

На 26.06. 2026 г. заместник-ректорът по международно сътрудичество проф. д-р Марио Милков посети Университета в Рощок. Той предаде поздравите на проф. д-р Димитър Райков до ректора на немския университет проф. д-р Елизабет Промер и изказа своята удовлетвореност от успешния обмен на студенти в рамките на програма „Еразъм+“ през последните повече от десет години. Ректорът на МУ – Варна сподели също своята увереност, че интензивността на академичните ни връзки може да бъде обогатен със сътрудничество и в рамките на договор за двустранно академично сътрудничество.

Проф. Милков беше приет изключително радушно от своите колеги  и лично от заместник-ректора по международно сътрудничество д-р Сибил Бахман и декана на Факултета по медицина проф. Берндт Краузе. Той беше запознат с модерната учебна и научноизследователска база на медицинския факултет в германския университет. На работната среща бяха обсъдени следните възможните сфери на сътрудничество - роботизирана хирургия, биоимпланти в областта на медицината и денталната медицина, хранене, офталмология и оториноларингология. 

Университетът в Рощок е държавен университет, разположен в Росток, Мекленбург-Предна Померания, Германия. Основан през 1419 г., той е третият най-стар университет в Германия. Това е най-старият университет в континентална Северна Европа и района на Балтийско море и осмият най-стар в Централна Европа. Той е петият университет, основан в Свещената Римска империя.

Университетът е свързан с трима Нобелови лауреати: Албрехт Косел, Карл фон Фриш и Ото Щерн. Той е член на Европейската университетска асоциация. Според класация, публикувана от Times Higher Education през 2018 г., той е най-красивият университет в Германия и четвъртият най-красив университет в цяла Европа.

  Днес, с около 14 000 студенти и близо 3 000 служители в сектора на медицинските грижи, Университетът в Росток предлага завладяващи перспективи в почти всички научни области.  Той разполага с отлични интердисциплинарни изследователски области в областта на естествените и технологичните науки, медицината, науките за живота, хуманитарните науки и културологията.​​​

Нови възможности за сътрудничество с Университета „Земелвайс“ в Будапеща

На 3 април 2025 г. заместник-ректор проф. д-р Марио Милков посети Университета „Земелвайс“ в Будапеща, където се срещна с тогава действащия Директор на дирекция „Международно сътрудничество“ д-р Марсел Поп, с проф. Петер Херман – Заместник-ректор по учебната работа. На срещата беше връчено писмо от Ректора на МУ- Варна проф. д-р Димитър Райков и беше направена презентация на нашия университет за ръководството на унграрския университет.

На 23.06.2025 г. се състоя онлайн среща между отделите по международно сътрудничество на Университета „Земелвайс“ в Будапеща и Медицински университет – Варна. Основна цел на срещата беше обсъждане на възможностите за разширяване на партньорството между двете институции. Бяха споделени идеи за осъществяване на съвместни дейности в следните приоритетни направления: ортопедия, трансплантология, роботизирана хирургия, хирургия, неврохирургия и кардиология. 

Унгарските колеги отправиха предложение Медицински университет – Варна да се включи в съвместните симпозиуми и летни училища, организирани от Университета „Земелвайс“ с университетите в Хайделберг и Фрайбург.

Двете страни се договориха за разширяване на партньорството по програма „Еразъм+“. Предвижда се, освен в областта на медицината, да започне сътрудничество и в сферите на денталната медицина и общественото здравеопазване. 

В края на срещата колегите от Университета „Земелвайс“ отправиха покана към ректора и академичното ръководство да се включат в официалната церемония по откриване на учебната година през август 2025 г.​

Университетът Земелвайс“в Будапеща е водеща институция в областта на медицината и здравните науки в Унгария и Централноевропейския регион. Основан е през 1769 г. Има 6 факултета и докторантско училище. Студентите наброяват над 16 000, като се предлага обучение на 3 езика – унгарски, английски и немски.