На 13-ти октомври отбелязваме Световния ден на зрението. Той има за цел да фокусира вниманието на обществеността към очните болести и към важната роля на превенцията и профилактиката за очното здраве на хората.
Загубата на зрение може да засегне всеки човек, независимо от неговата възраст. Затова медицинските оптици, оптометристи и офталмолози, както и всички останали здравни специалисти в областта, ежедневно се грижат за очното здраве на пациентите.
Нарушеното зрение и слепотата при хората са сред най-честите социално-значими заболявания. Високите технологии и изкуственият интелект подпомагат лекарите в профилактиката, диагностиката и лечението на пациентите. Независимо от революционния напредък в сферата на офталмологията, повечето заболявания се лекуват много по-бързо и ефективно в ранните стадии. С напредването на болестта се увеличава и риска от усложнения, някои от които може да са необратими.
Специалистите напомнят, че е задължение на всеки човек да пази и цени своето зрение. Затова е важно да се следват всички препоръки на лекарите за превенция на очното здраве и да не се пропускат регулярните прегледи.
В днешния Световен ден на зрението, председателят на Българското дружество по офталмология проф. д-р Христина Групчева благодари на всички очни и здравни специалисти за постоянните грижи, които полагат за своите пациенти. Тя припомня думите на основоположника на социалната офталмология в България акад. проф. д-р Константин Пашев: „Зрението е рождено право на всички, а опазването му е задължение на цялото общество“.