В своята интернет страницата msca-net.eu научната програма на Европейския съюз „Мария Склодовска-Кюри/MSCA/“ обяви като „вдъхновяваща история“ международният интердисциплинарен проект „Феномено“, в който МУ-Варна е партньор. Проектът е за разработката на антропоморфни модели на млечна жлеза и оптимизацията на клиничните изследвания при пациентите с карцином на млечната жлеза и стартира през 2021 г. по програмата за научни изследвания и иновации „Horizon2020“ на Европейския съюз. „Феномено“ се осъществява от екип на МУ-Варна с ръководител доц. Кристина Близнакова от катедра „Медицинска апаратура, електронни и информационни технологии в здравеопазването“ и с партньорството на Университета на Неапол и още три компании от България и Гърция.
„Щастливи сме да бъдем разпознати като вдъхновители“, бе коментарът на екипа на „Феномено“. В интервю за научната платформа, представителите на МУ-Варна изтъкват важността на проекта за науката. Според специалистите „Феномено“ има за цел да разработи цялостни технологични решения за производство на висококачествени гръдни протези, получени от нов изчислителен антропоморфен материал и нова 3D техника за създаване на прототипи. Разработените решения ще доведат до напредък в методите за получаване на реалистични 3D изчислителни и физически модели на женските гърди, с използването на нови технологии за образна диагностика.
Цялото интервюто с екипа на „Феномено“ в страницата на европейската комисия може да прочетете тук.
Повече подробности по дейностите на международните изследователски екипи от проекта можете да разгледате на сайта на проекта: www.phenomeno.eu