Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

​​

УНС "Професионални болести"

  • История и факти за УНС „Професионални болести"

Клиниката по професионални заболявания е основана към ВМИ - Варна през октомври 1970 г. Като административна единица клиниката е включена в състава на Катедрата по терапия на вътрешните болести, а териториално е локализирана на база Обединена работническа болница - Варна. При създаването й клиниката е ръководена от доц. Дочо Дочовски. От 1964 г. до 1970 г. той провежда обучението по професионални заболявания на студентите от ВМИ - Варна като хоноруван преподавател, а от 1970 г. е ръководител на новосъздадената клиника по професионални заболявания (КПЗ). През 1979 г. доц. Дочовски придобива званието професор по професионални заболявания. Практическите занятия по професионални заболявания до 1974 г. се провеждат от хонорувани преподаватели от вътрешно и нервно отделение на работническа болница: д-р Г. Капралов, д-р Г. Бонев, д-р П. Василева. През април 1974 г. към клиниката е назначена като стажант-асистент д-р Л. Димитрова, която през 1977 г., след конкурсен изпит заема длъжността асистент по професионални заболявания. През 1980 г. д-р Г. Капралов придобива званието доцент по професионални заболявания и ръководи КПЗ от 1980 до 1984 г. От 1974 г. до 1992 г. КПЗ е включена административно в състава на Катедрата по хигиена и професионални заболявания, ръководена от доц. Пр.Николова. През 1992 г. клиниката е включена в структурата на Първа вътрешна катедра под ръководството на проф. Кр. Кисьова. През 1988 г. д-р Л.Димитрова е хабилитирана като доцент по професионални заболявания. От 1988 до 1993 г. същата изпълнява длъжността ръководител клиника, от 1993 г. е назначена и като ръководител на УНС „Професионални болести". От октомври 1988 г. към КПЗ е назначена като асистент по професионални заболявания след успешно положен конкурсен изпит д-р Веселина Несторова, която от 1997 г. е главен асистент. През 1989 г. в КПЗ е назначен след конкурсен изпит втори асистент по професионални заболявания - д-р Ив. Джеджев  и от 1998 г. той е главен асистент.

От 2000 г. УНС „Професионални болести" е включен в Департамент по вътрешни болести. От 2002 г. УНС „Професионални болести" е към катедра „Физиотерапия, рехабилитация, морелечение и професионални болести", а от 2012 г. към катедрата се присъедини и УНС „Медицина на бедствените ситуации". От 2012 г. доц. Несторова е ръководител на УНС „Професионални болести".

 

  •  Академичен състав

Доц. д-р Веселинка Димитрова Несторова, дм – ръководител УНС „Професионални болести

Д-р Иван Вълчев Джеджев – главен асистент​


  •  Водени дисциплини в различни специалности и ОКС.

В УНС „Професионални болести"  се провежда обучение по дисциплината „Професионални заболявания" на: студенти - магистри по медицина; студенти – професионален бакалавър (санитарни инспектори); лекари, специализиращи по професионални заболявания, трудова медицина; лекари, желаещи да придобият специализирани познания и умения; Провежда се и обучение по дисциплината „Здравословни и безопасни условия на труд" на студенти – професионален бакалавър (санитарни инспектори); на студенти – професионален бакалавър (социален работник) по дисциплина „Експертиза на трудоспособността";

Учебната дейност по професионални заболявания се провежда през осмия семестър на обучението по медицина, при хорариум 30 часа годишно. Обучението по професионални заболявания има за цел оптимална теоретическа и практическа подготовка на бъдещите лекари за пълноценна дейност в здравеопазването на трудоспособното население на страната. За провеждането на оптимален учебен процес, в клиниката ежегодно се актуализират и въвеждат нови форми и средства за обучение - периодично провеждани контролни тестове в хода на обучението и входящ тест при провеждането на семестриален изпит; ползване на съвременни аудиовизуални средства за презентация на лекционния материал; демонстриране на патологични находки с компютърна техника; участие в диагностично-лечебната дейност на клиниката.

УНС „Професионални болести"  е база за придобиване на специалност по „Професионални болести",  ОНС "доктор" по научна специалност  "професионални болести" с положителна акредитационна оценка със срок до  2017 г.  и за следдипломна квалификация на лекари-специализанти и общопрактикуващи лекари, Организират се ежегодно курсове за индивидуално обучение по следните теми : „Диагностични методи за изследване на вегетативната нервна система" и  „Нормативни документи, закони и наредби в областта на професионалните болести – новости" 

 

  • Участие в учебници и учебни помагала.

 „Учебник по хигиена ІІ част". Д. Цветков и кол., съавт. доц. Л. Димитрова., София, 2005; учебник за студенти медици и общопрактикуващи лекари „Хигиена, хранене и професионални болести", София,  2009 под редакция на проф. Б. Попов, съавт. доц. Л. Димитрова.

"Мотилитетни и органични нарушения на дисталния стомах". гл.ІІ. Вегетативни вагусови нарушения. Г. Траев, съавт. Л. Димитрова, И. Джеджев, В. Несторова, Варна, 1999; „Автономна диабетна невропатия". Л. Коева., съавт. В.Несторова., Варна, 2001; и "Справочник за палиативни грижи при болни с напреднал рак" под ред. на Хр.Ганчев, съавт. В. Несторова, Варна, 2003.

 

  • Научно – изследователска дейност и проекти.

Общо сътрудниците на Клиниката по професионални заболявания имат над 80 публикации в списания и сборници и над 100 участия в научни форуми.

Сътрудниците на клиниката под ръководството на доц. Несторова извършват научно-изследователски проучвания по следните теми: 1) Пневмокониози - критерии за диагностика, стадиране, експертиза; 2) Професионални бронхоалергози - клинични особености, методи за диагностициране, профилактика; 3) Заболявания на периферната нервна система (ПНС) с професионална етиология. 4) Електроневрографски изследвания в диагностиката на професионалните неврологични заболявания. 5) Отклонения в имунологичните показатели при интоксикации с тежки метали. 6) Епидемиология на професионалните заболявания.