Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

​​


Кратка история за създаването на Катедрата по педиатрия в МУ-Варна

Катедрата по педиатрия е основана през март 1963 г. Първият й ръководител е проф. д-р Стефан Димитров. Негов е приносът за утвърждаването й като най-съвременния учебен и лечебен център в Североизточна България. Успоредно с основаването на катедрата се поставя началото и на специализирана научна клинична лаборатория, която става база за въвеждане на нови диагностични и изследователски методи. Първоначално катедрата е базирана в Обединената градска болница – Варна, след това в Окръжна болница – Варна, а от 1986-та – във Варненската университетска болница „Св. Марина“, където са създадени първите профилирани детски клиники извън столицата и първото детско реанимационно отделение в Североизточна България.

След 1986 г. Катедрата по педиатрия започва интензивното развитие на всички профилирани направления в клинично-диагностичната и научноизследователската дейност. През годините устройството на клиниките претърпява множество изменения, подобрения и преструктурирания.

Ръководители на Катедрата по педиатрия (1963 – 2023):

· проф. д-р Стефан Димитров (1963 – 1977);

· доц. д-р Индржишка Кръстева (1977 – 1991);

· доц. д-р Емил Дянков (1991 – 1995);

· доц. д-р Станка Кертикова-Маринчева (1995 – 2000);

· доц. д-р Иван Гълъбов (2000 – 2012);

· проф. д-р Валерия Калева (2012-2019);

· проф. д-р Виолета Йотова (настоящ ръководител на Катедрата). 

Повече за основаването на Катедрата тук​



Катедрата по педиатрия в МУ-Варна днес

Ръководител на Катедрата по педиатрия в МУ-Варна е проф. д-р Виолета Йотова. Академичният състав на катедрата работи в три клиники и две отделения в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна: Първа детска клиника с детско отделение за интензивно лечение (ДОИЛ), Втора детска клиника; Клиника по детска клинична хематология и онкология; Спешно отделение – дейност „деца“.

Днес тези клиники са неразделна част от Катедрата по педиатрия в МУ-Варна и са структурирани към УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна като направление „Педиатрия“ с ръководител проф. д-р Виолета Йотова. Първа и втора детска клиника са утвърдени като съвременни диагностични, лечебни и експертни центрове съответно по детска ендокринология, нефрология, кардиология, ревматология, интензивно лечение, пулмология, гастроентерология и неврология. Понастоящем Клиниката по детска клинична хематология и онкология е единствената специализирана в страната, в която има възможност за провеждането на комплексно лечение на хематологични и онкологични заболявания при деца.

Докато при създаването на Катедрата  основните направления в научноизследователската работа са били хематология, заболявания на дихателната система и кардиология, днес Катедрата  осъществява научноизследователска дейност по почти всички профили на детската патология с основни акценти – участие в големи международни проекти за превенция на затлъстяване, диабет и хипертония по програми на Европейската комисия; участие на създадените към УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна три експертни центъра по редки болести в  референтните европейски мрежи за редки болести Ендо-ЕРМ (Endo-ERN) и Евроблъднет (ERN-EuroBloodNet); Център по иновативни терапии и авангардни технологии при диабет (ЦИТАТ-Д); работа по проекти, финансирани от Фонд „Научни изследвания“ към МОН и от Фонд „Наука“ към МУ-Варна по различни теми.

Развитието на високоспециализираните дейности в Медицински университет – Варна и в УМБАЛ „Св. Марина" във всички сфери на педиатричната медицина, е пряко следствие от дългогодишния опит и натрупаните знания и умения на екипа на Катедрата по педиатрия, която е в основата и на Експертните центрове по редки болести в УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна. 60-годишният юбилей на Катедрата е повод не само за гордост, но и за все по-голяма отговорност на висококвалифицирания й екип в опазването на живота и здравето на най-малките пациенти.

Първа детска клиника с ДОИЛ се ръководи от проф. д-р Виолета Йотова. Клиниката е основното педиатрично звено в Североизточна България за лечение както на трудни в диагностично и терапевтично отношение случаи от всички области на медицината, така и за осигуряване на интензивни грижи и реанимация на подрастващи в остри и хронични състояния, на новородени и кърмачета в критично състояние с различни заболявания – педиатрични, хирургични, УНГ, постравматични. Към Клиниката е изграден Експертен център по редки ендокринни болести, развививащ се в сътрудничество с Клиника по ендокринология и много други звена в болницата, с основна специализация в областта на вроден хипопитуитаризъм, хиперинсулинемична хипогликемия, нарушения на половата диференциация, синдром на Търнър, Прадер-Вили, Силвър-Ръсел, Нунан и др.

Втора детска клиника се ръководи от проф. д-р Миглена Георгиева. В клиниката се диагностицират и лекуват деца с остри заболявания на горни и долни дихателни пътища и хронични белодробни болести, кистична фиброза, а също и различни алергични болести - бронхиална астма, алергични ринити, синуити. Диагностицират се и се лекуват остри и хронични болести на нервната система, нервно-мускулни увреждания, епилепсия, генетични заболявания и редки генетични синдроми. Изграден е Експертен център по кистична фиброза. Извършват се инвазивни и функционални изследвания на възпалителни чревни и хронични чернодробни болести.

Клиниката по детска клинична хематология и онкология се ръководи от доц. д-р Милена Белчева. Специализирана е за диагностика, лечение и проследяване на деца с кръвни заболявания и солидни тумори. Понастоящем е единствената специализирана в страната, в която се провежда комплексно лечение на хематологични и онкологични заболявания при деца - конвенционална и високодозова химиотерапия, оперативно лечение, лъчетерапия  и мултидисциплинарно лечение на редки хематологични болести. В клиниката се провежда също диагностика и лечение на болестни нарушения при деца, асоциирани с хематологични отклонения или клинични прояви от страна на кръвотворните органи. Има разкрити Сектор за трансплантация на хематопоетични стволови клетки (ТХСК) и Експертен център за коагулопатии и редки анемии (ЕЦКРА).

Всички клиники са в състояние да прилагат съвременни форми на лечение, както и да изписват биологини и др. медикаменти за домашно лечение.

Повече за настоящето на Катедрата тук


Обучение на студенти, специализанти и докторанти

Понастоящем Катедрата по педиатрия в МУ-Варна е база за обучение на специализиращи лекари по всички тесни педиатрични специалности – детска ендокринология и болести на обмяната, детска клинична хематология и онкология, детска пневмология и фтизиатрия, детска кардиология, детска ревматология, детска гастроентерология, детска нефрология и детска неврология. Катедрата е база и за провеждане на модул „Педиатрия" за лекари, специализиращи „Обща медицина". Към Катедрата е акредитирана докторска програма по педиатрия.

Първа детска клиника с ДОИЛ осъществява обучение на студенти по медицина, студенти от професионално направление „Здравни грижи“, следдипломно обучение на магистър-лекари по клинични специалности Педиатрия, Детска ендокринология и болести на обмяната, Детска кардиология,  Детска нефрология и хемодиализа, Детска ревматология. В лечебната структура се осъществява диагностика и лечение на пациенти със заболявания, включени в програмите за обучение на студенти и специализанти.

Втора детска клиника е призната база за специализация по детска пневмология и фтизиатрия,  детска неврология и детска гастроенетрология, провежда се и специализация по педиатрия. Лекарите от Втора детска клиника активно участват в обучението на български и чуждестранни студенти по медицина, стажант-лекари, специализанти по обща медицина и педиатрия, докторанти.

От 2004 г. Клиниката по детска клинична хематология и онкология е призната база за специализация по детска клинична хематология и онкология. В нея се обучават български и чуждестранни студенти, стажанти, специализанти и докторанти по всички медицински специалности с изучаване на детски болести.

Повече за младите лекари и бъдещето на Катедрата тук