Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

УС Морелечение, физиотерапия и рехабилитация

През 1962г. гр. Варна е създаден първия филиал към Научен институт по курортология, физиотерапия и рехабилитация (НИКФР) - гр. София. С решение на Академичния съвет на ВМИ - Варна, през 1972 г. филиалът е преобразуван в Клиника по морелечение, физиотерапия и рехабилитация. През 1986 г. в Терапевтичната болница е основано Отделение по физикална терапия и рехабилитация на подчинение на Клиниката по МФР. По-късно отделението, както и клиниката се пребазират в УМБАЛ "Св. Марина" (1991).           
В историята си учебния сектор се оглавява от следните ръководители:
доц. д-р Стамат Стаматов, дм ръководи Първия филиал към Научен институт по курортология, физиотерапия и рехабилитация (НИКФР) - гр. София. (1962-1972),
по –късно и Клиника по МФР (1972-1985),
доц. Илия Димитров (1986-1988);
доц. д-р Лиляна Боянова, дм (1988-1991);
доц. д-р Тодор Тодоров ,дм (1991 -2015);
доц. д-р Илия Тодоров, дм  (2015 -2019),
доц. д-р Марияна Михайлова, дм от 2019 г.
Клиниката по морелечение, физиотерапия и рехабилитация разполага със модерна база за лечение и обучение по специалността "Физикална и рехабилитационна медицина". Тя провежда обучение на студенти по медицина, лекари специализанти по физикална и рехабилитационна медицина, общопрактикуващи лекари, магистри по "Рехабилитация, морелечение, уелнес и СПА", логопеди, рехабилитатори, мед. сестри и акушерки. Единствен център е за следдипломна квалификация на медицинските специалисти от Североизточна България.
Общо сътрудниците на клиниката имат над 110 публикации в списания и 80 участия в научни форуми.Основните научно-изследователски теми, по които се работи са: 1) Eфект на лечението с високоенергиен лазер при заболявания, на периферна нервна система и ОДА 2) Приложение на дълбоките осцилации при вертеброгенни и периферни ставни заболявания 3) Eфект на комплексната рехабилитация при пациенти след Ковид заболяване 4) Роля на екстензионна терапия в комплексното лечение на поясната дискова болест 5) Място на физикалната терапия в лечението и профилактиката на остеопорозата 6) Физикална терапия при Карпал тунел синдром.