Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

​​

УС "Професионални болести"

  • История и факти за УС „Професионални болести"

 УС по професионални заболявания е основан към ВМИ - Варна през октомври 1970 г. Като административна единица УС е включен в състава на Катедрата по терапия на вътрешните болести, а териториално е локализирана на база Обединена работническа болница - Варна. От 2000 г. УС „Професионални болести" е включен в Департамент по вътрешни болести. От 2002 г. УС „Професионални болести" е към катедра „Физиотерапия, рехабилитация, морелечение и професионални болести. От 2012г. доц. Несторова е ръководител на УС „Професионални болести" и ръководител катедра „физиотерапия, рехабилитация, морелечение, професионални болести" от 2015г. В историята на УС  тя се оглавява от следните ръководители:

Доц. Дочо Дочовски 1964-1979

Доц. Г. Капралов 1980-1988

Доц. Л. Димитрова 1988 – 2012

Доц. В. Несторова 2012​

 

​В УС „Професионални болести"  се провежда обучение по дисциплината „Професионални заболявания" на: студенти - магистри по медицина; студенти – професионален бакалавър (санитарни инспектори); лекари, специализиращи по професионални заболявания, трудова медицина; лекари, желаещи да придобият специализирани познания и умения; Провежда се и обучение по дисциплината „Здравословни и безопасни условия на труд" на студенти – професионален бакалавър (санитарни инспектори); Учебната дейност по професионални заболявания се провежда през осмия семестър на обучението по медицина. Обучението по професионални заболявания има за цел оптимална теоретическа и практическа подготовка на бъдещите лекари за пълноценна дейност в здравеопазването на трудоспособното население на страната. За провеждането на оптимален учебен процес, в УС ежегодно се актуализират и въвеждат нови форми и средства за обучение - периодично провеждани контролни тестове в хода на обучението и входящ тест при провеждането на семестриален изпит; ползване на съвременни аудиовизуални средства за презентация на лекционния материал; демонстриране на патологични находки с компютърна техника; участие в диагностично-лечебната дейност на клиниката.

УС „Професионални болести"  е база за придобиване на специалност по „Професионални болести",  ОНС "доктор" по научна специалност  "професионални болести" с положителна акредитационна оценка със срок до  2017 г.  и за следдипломна квалификация на лекари-специализанти и общопрактикуващи лекари, Организират се ежегодно курсове за индивидуално обучение по следните теми : „Диагностични методи за изследване на вегетативната нервна система" и  „Нормативни документи, закони и наредби в областта на професионалните болести – новости" 

Участие в учебници и учебни помагала.

 „Учебник по хигиена ІІ част". Д. Цветков и кол., съавт. доц. Л. Димитрова., София, 2005; учебник за студенти медици и общопрактикуващи лекари „Хигиена, хранене и професионални болести", София,  2009 под редакция на проф. Б. Попов, съавт. доц. Л. Димитрова.

"Мотилитетни и органични нарушения на дисталния стомах". гл.ІІ. Вегетативни вагусови нарушения. Г. Траев, съавт. Л. Димитрова, И. Джеджев, В. Несторова, Варна, 1999; „Автономна диабетна невропатия". Л. Коева., съавт. В.Несторова., Варна, 2001; и "Справочник за палиативни грижи при болни с напреднал рак" под ред. на Хр.Ганчев, съавт. В. Несторова, Варна, 2003.

Научно – изследователска дейност и проекти.

Общо сътрудниците имат над 80 публикации в списания и сборници и над 100 участия в научни форуми.

Научни направления:

1) Заболявания на периферната нервна система (ПНС) с професионална етиология. 2) Електроневрографски изследвания в диагностиката на професионалните неврологични заболявания. 3) Отклонения в имунологичните показатели при интоксикации с тежки метали. 4) Епидемиология на професионалните заболявания.​

  • Научно – изследователска дейност и проекти.

Общо сътрудниците на Клиниката по професионални заболявания имат над 80 публикации в списания и сборници и над 100 участия в научни форуми.

Сътрудниците на клиниката под ръководството на доц. Несторова извършват научно-изследователски проучвания по следните теми: 1) Пневмокониози - критерии за диагностика, стадиране, експертиза; 2) Професионални бронхоалергози - клинични особености, методи за диагностициране, профилактика; 3) Заболявания на периферната нервна система (ПНС) с професионална етиология. 4) Електроневрографски изследвания в диагностиката на професионалните неврологични заболявания. 5) Отклонения в имунологичните показатели при интоксикации с тежки метали. 6) Епидемиология на професионалните заболявания.