Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

История и факти

Катедрата по инфекциозни болести, епидемиология и тропическа медицина води началото си от две самостоятелни катедри – по инфекциозни болести и по епидемиология, едни от първите катедри на новосъздадения Висш медицински институт във Варна.

Катедрата по инфекциозни болести е основана през м. юни 1962 г. с ръководител доц. д-р Васил А. Зозиков. Проф. Зозиков завършва медицина в гр. София през 1946 г. През 1962 г. получава научно звание "доцент", а през 1974 г. – "професор" към Катедрата по инфекциозни болести и епидемиология, ВМИ – Варна. Проф. Зозиков е провел специализация по въпросите на полиомиелита в гр. Вюрцбург, Германия. Научните му интереси включват остри вирусни хепатити, лечение на бактериални чревни инфекции и други. Първите асистенти са д-р Р. Чочев и д-р М. Радков.

Катедрата по епидемиология е основана през март 1962 г. с ръководител проф. д-р Кольо Кузмов. Първите асистенти в катедрата са д-р Л. Ничева и д-р П. Кокошаров. Следващият ръководител (1968 г.), тогавашен директор на ХЕИ – Варна, доц. д-р Дончо Дончев, разработва епидемиологията и имунопрофилактиката на въздушно-капковите инфекции.Благодарение на контролираните епидемиологични експерименти, към имунизационния календар на НРБ е включена задължителната противоморбилна ваксина. Доц. Дончев е дългогодишен експерт към СЗО.

През 1972-1973 г. като ръководител на Катедрата е командирован доц. д-р З. Николов от Катедрата по епидемиология на ИСУЛ. Той разработва епидемиологията на орнитозата в България.

През 1973 г. двете катедри се обединяват в една - Катедра по инфекциозни болести и епидемиология с ръководител до 1983 г., проф. д-р В. Зозиков.

От 1983 до 1991 г. ръководител на обединената катедра е проф. д-р Милен Радков. Той защитава кандидатска дисертация през 1976 г., докторска през 1983 г. и е хабилитиран последователно за доцент и професор. Научните му интереси са предимно в областта на имунологията на острите вирусни хепатити, отразени в над 100 труда.

От 1992-1999 г. ръководител на Катедрата е доц. д-р Марина Ненова. Завършва медицина във ВМИ-Варна, през 1972 г. Започва работа като стажант-асистент в Катедрата по инфекциозни болести и епидемиология и през 1975 г. е избрана за асистент. От 1990 г. е кандидат на медицинските науки, а от 1992 г. е доцент. Научните й интереси са в областта на острите вирусни хепатити, невроинфекциите, чревните бактериални инфекции и др. Ръководител е на Първа инфекциозна клиника. От края на 1999 г. става заместник-ректор по учебната дейност.

От 2000 г. ръководител на катедрата е доц. д-р Петър Манолов. Той завършва медицина през 1967 г. във ВМИ - Варна. Специалист е по инфекциозни болести от 1973 г. Кандидат е на медицинските науки от 1979 г. От 1996 г. е доцент към катедрата. Ръководител е на Клиниката по остри вирусни хепатити. Автор и съавтор е на над 80 научни труда и учебни помагала.

От 2000 г. към катедрата се присъединява УНС по дерматовенерология и тя съществува като Катедра по инфекциозни болести, дерматовенерология, тропически болести и епидемиология.След 2006 УНС по дерматовенерология се отделя като самостоятелна катедра. В настоящият момент  Катедра по инфекциозни болести, епидемиология и тропическа медицина обединява УНС по инфекциозни болести и УНС по епидемиология.

От 2004 г. до 2012 г. Катедрата се ръководи отново от доц. д-р М. Ненова.

От 02.07.2012 г.  ръководител на Катедрата е доц. М. Господинова, дм