Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

Учебна дейност

Образователната дейност в Катедрата включва съвместно разработвани програми и учебни планове в двата УНС.

Обхваща подготовката на студенти по специалностите инфекциозни болести, епидемиология, медицинска паразитология и тропическа медицина за професионална квалификация "лекар" (образователно квалификационна степен "магистър") и дентална медицина (образователно квалификационна степен "магистър"), с програми на българоезично и англоезично обучение.

Подготвят се бакалаври по здравни грижи – медицински сестри и акушерки, магистри по управление на здравните грижи, професионални бакалаври в Медицински Колеж – клинични лаборанти, инспектори по обществено здраве, социални грижи.

Преподаването по епидемиология включва и участие в магистърската програма по обществено здравеопазване и бакалавърските програми по здравен мениджмънт.

Чрез обучението в катедрата се придобиват познания върху етиологията, патогенезата, клиниката, диагнозата, диференциалната диагноза и лечението на инфекциозните контагиозни и неконтагиозни заболявания, новите и новопоявяващи се инфекции, протозойните и хелминтни паразитози, тропическите заболявания и медицината на пътуванията, инфекции при имунокомпрометирани лица и други рискови групи. Придобиват се теоретични и практически знания за характеристиката на епидемичния процес, вътреболнични инфекции, дезинфекция, дезинсекция, дератизация, имунопрофилактиката и ликвидиране на острите заразни заболявания, борбата с особено опасните инфекции и болестите, подлежащи на международна здравна регулация, проблемите на биотероризма и задачите на епидемиологията в извънредни ситуации.  

Организацията на работа е свързана с максимално адаптиране на преподаването към динамичните промени в здравеопазването у нас и по повод на приобщаването на страната към изискванията за контрол на заразните заболявания в ЕС.

Обучението по дисциплините: Инфекциозни болести, Епидемиология и Паразитология за професионална квалификация "лекар" се провежда  в V курс  и продължава в VІ курс с държавен стаж. Лекциите и практическите упражнения се провеждат до леглото на болния или в паразитологична лаборатория и учебните зали по епидемиология. Прилагат се съвременни методи за проверка на знанията, писмени тестове по основни раздели, устни изпитвания, ситуационни игри и входящ тест на семестриалния изпит.

            Провежда се факултативен курс по тропическа медицина като свободноизбираема дисциплина за студентите от VI курс.

Катедрата е база за обучение на специализанти по инфекциозни болести, епидемиология, медицинска паразитология и обща медицина. Провеждат се тематични курсове и индивидуално обучение за СДО по проблемите на Тропическа медицина, Инфекциозни болести и бременност, Емергентни инфекции, ХИВ и СПИН, Организация на противоепидемичната работа в огнище на ОРЗ, Ваксинопредотвратими болести, Нематодни и цестодни инвазии.

Общо в Катедрата са разработени и се управляват от сътрудниците 18 учебни програми. Издадени самостоятелно или в съавторство са над 20 учебника, практически ръководства и други учебни средства.

СПИСЪК  НА  ПРЕПОРЪЧВАНИТЕ УЧЕБНИЦИ  ПО  ИНФЕКЦИОЗНИ  БОЛЕСТИ:

  1. Под ред. на проф. И. Диков. Инфекциозни болести - трето преработено издание. Изд. „Знание" ЕООД, 2006.
  2. Учебник по инфекциозни болести за ВУЗ. Под ред. на доц.д-р М. Тихолова. Мед. изд. АРСО, София, 2008.
  3. Инфекциозни болести. Под ред. на проф. Бояджиян. Изд. „Медицина и физкултура.", София, 2009.
  4. Зоонози при човека и животните.Под редакция на проф. Св. Мартинов и доц. Р. Комитов. Изд. Медицина и физкултура, София, 2012год.
  5. Инфектология. Под ред. на проф. Б. Илиев, проф. Г. Митов, проф. М. Радев. Акад. изд. „Проф. М. Дринов", София, 2000.
  6. Практическа клинична инфектология - под ред. на проф. И. Диков, Изд. „Знание" ЕООД, 1999.
  7. Mandell, Bennett and Dolin: Principles and Practice of Infectious Diseases, 6 th ed, 2005
  8. Harrison's Internal Medicine, 17th edition
  9. Burke Cunha: Infectious Diseases in Critical Care Medicine, 3rd edition
  10. Jonathan Cohen, William G.Powderly, Steven M. Opal: Infectious Diseases 3rd edition
  11. Frederick Southwick: Infectious Diseases: A Clinical Short Course, 2nd edition, 2007
  12. R. Guerrant, David Walker, Peter Weller: Tropical Infectious Diseases, 3rd edition

    СПИСЪК  НА  ПРЕПОРЪЧВАНИТЕ УЧЕБНИЦИ  ПО  ЕПИДЕМИОЛОГИЯ:
  1. Епидемиология на инфекциозните болести, под ред. проф. Т. Димитрова, София, АРСО, 2012. ( с участието на доц. д- р Р. Константинов)
  2. Епидемиология на инфекциозните заболявания, под ред. проф. Н. Рибарова, София, СИМЕЛПРЕС, 2011. (с участието на доц. Н.Вълканова)
  3. Ръководство за практически упражнения по епидемиология на инфекциозните заболявания под ред. проф. Н. Рибарова, София, СИМЕЛПРЕС, 2013. (с участието на доц. д-р Р. Константинов)
  4. Хирургична аеробна ранева инфекция. // Под ред. на А. Кирчева и Д. Радев. Варна, Колор Принт, 2004. 156 с.
  5. Ръководство по дезинфекция и стерилизация в медицинската и стоматологична практики. Под ред. на Л. Ангелов. Пловдив, Мед.издателство – ВАП, 2006.
  6. Радев, Д., Кирчева, А., Пачеджиев, А. Наръчник за надзор и превенция на инфекциите в мястото на операцията. София, Булвест 2000, 2006. 64 с.
  7. Константинов Р., Теоретична и приложна епидемиология на на новопоявяващите се зоонозни инфекции, Димант, 2011, стр. 252

    СПИСЪК  НА  ПРЕПОРЪЧВАНИТЕ УЧЕБНИЦИ  ПО  ПАРАЗИТОЛОГИЯ:
  1. "Паразитология (местни и тропически паразитози)" - ред. В. Боева-Бангьозова, К.Вутова - Мед.изд."АРСО", София, 2010г.
  2. " Лабораторна диагностика на паразитозите при хората "- ред. Р.Курдова-Мед. изд. "АРСО" 2009.
  3. "Тропически болести" -  ред. Б. Илиев, д.м.н., Изд. център ВМИ-Плевен, Плевен, 2001г.
  4. „Зоонози при човека и животните" – ред С. Мартинов, доц. Р.Комитова, Изд. Медицина и физкултура, 2012
  5. „Паразитология" - ред.П.Петров,д.м.н., Медицина и физкултура, София,1992г.
  6. Harrison's Principles of Internal Medicine. 18th Edition, Part 8. Infectious Diseases, Section 17. ,18., 19., Ed. D.L. Kasper, McGraw-Hill. Medical Publishing Division, 2012.
  7. Principles and practice of clinical parasitology. Gillespie, S. H. & Pearson, R. D., Wiley: Chichester; New York, 2001
  8. Encyclopedia of parasitology. Mehlhorn, H. & Aspöck, H., Springer, Berlin, New York, 2008
  9. Medical Microbiology. Kayser, F. H., Bienz, K. & Eckert, J. Thieme, 2004