Представянето на резултати от дейностите по проекта на научни форуми повишава знанията и информираността на обществеността за актуалното състояние на морската среда по отношение на замърсители с антропогенен и естествен произход както и на безопасността на морските организми като храна.
• Организирани са 4 информационни кампании с цел повишаване на знанията и информиране на институции и обществеността за актуалното състояние на морската среда и за популяризиране на резултатите от проекта. Проведените образователни кампании повишават осведомеността на обществеността (научна общност, институции, студенти, ученици и др.) и на бизнеса (търговци и рибари) относно източниците на морските отпадъци и въздействието им върху околната среда както и добри практики за редуциране и рециклиране на пластмасовите отпадъци.
• Екипът на проекта се включи в ежегодното отбелязване на Европейски ден на морето 20 май като участва в ХИБРИДНА КОНФЕРЕНЦИЯ С ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА НАУКАТА НА ТЕМА: „Споделяне на успешни мерки и иницииране на нови идеи за чисто и здраво море и за устойчива синя икономика“, част от инициативата „In My Country 2022" на ЕК в с. Равда през август 2022 г. Конференцията беше организирана от Национална рибарска мрежа. Представени бяха част от резултатите и реализираните дейности по проекта.
• Представените презентации повишават обществената осведоменост относно потенциалните рискове, свързани със замърсяването на морската среда с химични замърсители и микропластмаси, които могат да бъдат опасни за морските екосистеми и в крайна сметка за човешкото здраве.
• Изготвени и отпечатани са информационни материали относно целите и задачите на проекта, които са разпространени по време на научните форуми и информационните кампании сред ученици, студенти, учени и преподаватели.
• Екипът на проекта участва в 17 научни форума в България и чужбина, на които са представени резултати от проекта.
• Организирана е международна среща симпозиум с представители на науката, институции, бизнеса и неправителствени организации от България и от Румъния, която се проведе на 21.10.2022 г в хотел Рослин Димят, гр. Варна в хибриден вариант – присъствено и on-line.
• По време на информационните кампании и проведената Международна среща са осъществени контакти в национален, регионален и международен план с представители на науката, институциите и неправителствени организации. Обсъдени са възможности за бъдещи партньорства с университети, научни групи, институциите и бизнеса като съвместни проекти и изготвяне на стратегии за опазване на морската околна среда.
Публичността на проекта е осигурена чрез:
• Изградено е съдържание в интернет страницата на проекта и поддържане на актуална информация в сайта на МУ-Варна.
• Изготвен е видеоматериал от телевизията на МУ-Варна, в който са представени основните цели, задачи и резултати от проекта.
• Изготвени и раздадени са информационни материали за информационните кампании, научните форуми и международната работна среща (постери, брошури, флаери и др.).
•Осигурена е публичност на проекта чрез представяне на финансовия принос на Програмата за морско дело и рибарство 2014 – 2020 в реализирането на дейностите по проекта.

| ОЦЕНКА НА РИСКА ЗА ЗДРАВЕТО ПРИ КОНСУМАЦИЯ НА МОРСКИ ХРАНИ ЧЕТВЪРТЪК 20 МАЙ 2021 16:00 - 17:ОО
Лектори
Доц. Станислава Георгиева, Медицински университет - Варна Гл.ас. Златина Петева, Медицински университет- Варна Свободен достъп: https://eu.bbcollab.com/collab/ui/session/guest/df58931e24324657b9f1dda1bc5d3bab ВСИЧКИ ЗАЕДНО ЗА ПО-ДОБРО ЗДРАВЕ ПРОГРАМА 1. Консумацията на морски храни в България 2. Оценка безопасността на черноморски риби и миди, използвани за храна 3. Представяне на Проект № BG14MFOP001-6.004-0006 „Изследване на приоритетни химични замърсители и биотоксини за оценка на състоянието на морската среда“, договор № МДР-ИП-01-13/25.01.2021
|

| Дискусия - ХИМИЧЕСКИ ЗАМЪРСИТЕЛИ, МИКРОПЛАСТМАСИ И БИОТОКСИНИ В МОРСКАТА ОКОЛНА СРЕДА
Wednesday 18 May 2022 9:00 – 10:30 am CET
Програма 1. Влияние на химични замърсители, микропластмаси и биотоксини върху състоянието на морската среда в Черно море Златина Петева, Ангелика Георгиева, МУ-Варна
2. Храната от морето – полезна и безопасна Проф. Мона Станчева, доц. Станислава Георгиева МУ-Варна
|

|
МЕЖДУНАРОДНА СРЕЩА СИМПОЗИУМ 21 октомври 2022г, хотел Рослин Димят, гр. Варна
СЪТРУДНИЧЕСТВО ЗА ОПАЗВАНЕ НА МОРСКАТА ОКОЛНА СРЕДА Проект № BG14MFOP001 6.004 0006
„Изследване на приоритетни химични замърсители и биотоксини за оценка на състоянието на морската среда“
|
|
