Регистриране
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Параскев Стоянов

За нас

​​​

УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна работи по мащабна европейска програма за пациенти с редки заболявания EU4Health

УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна вече работи по мащабна програма за диагностициране и лечение на пациенти с редки заболявания EU4Health, наравно с други 1400 медицински центрове в различни европейски държави. От 2016 г. в нея функционират 2 Експертни центъра за редки болести с над 700 редовно проследявани пациенти от цялата страна. В следващите 4 години Варненската университетска болница бе избрана от Европейската комисия да поеме ръководната роля в отговорна мисия за планиране и осигуряване на обучение на медицинските специалисти, пациентите и обществото в областта на редките ендокринни болести. Това се случи след прецизна оценка на ресурсите – висококвалифицирани и опитни лекари, работещи в мултидисциплинарни екипи, наличието на модерна апаратура и комуникации. Дейността ще бъде ръководена от проф. д-р Виолета Йотова,  дмн.

Какво означава това за българския пациент с рядко заболяване? Той вече има възможност да получи абсолютно същата медицинска грижа – диагностика, лечение и терапия в УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна, каквато би получил във всяка друга държава, членка на Европейския съюз. Всички  специалисти, участващи в програмата, ще споделят експертния си опит и ще обсъждат отделни случаи в рамките на мрежата – дистанционно, без да има нужда пациентите да пътуват и да разходват лични и обществени средства и време.

Повече информация вижте тук 


С вълнуващо тържество бе отбелязан 60 годишният юбилей от създаването на Катедрата по педиатрия в Медицински университет – Варна

С вълнуващо тържество бе отбелязан 60 годишният юбилей от създаването на Катедра „Педиатрия“ в Медицински университет – Варна. Молебен за здраве отслужи Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, след което дари на ръководителя проф. д-р Виолета Йотова икона на богочовека Исус, за да закриля и пази дълги години преподавателите и лечителите от катедрата. Зам. ректорът по учебната дейност проф. д-р Албена Керековска приветства екипа на катедрата и връчи картина от името на Ректора проф. д-р Светослав Георгиев и Академичното ръководство на МУ-Варна.

В знак на признателност проф. Йотова връчи почетни плакети на д-р Марийка Желева, д-р Иванка Русева и г-жа Павлина Митева, както и благодарствени грамоти в знак на признателност на още 15 лекари и медицински сестри, оставили ярка следа в развитието на Катедрата. Почетни плакети получиха още проф. д-р Валерия Калева и ст. м. сестра Нели Атанасова.

По време на тържеството в отделни видеа бяха представени хората, допринесли за съграждането на основите и развитието на Катедрата през годините, настоящите лекари и преподаватели, които  и бъдещето на катедрата.

Повече информация вижте тук 


Най-новите методики за диагностика и лечение на пациенти с муковисцидоза бяха обсъдени на експертна среща във Варна

Експертна среща по муковисцидоза с международно участие се проведе от 2 до 4 юни във Варна, организирана от Българско дружество по детска гастроентерология, хепатология и хранене, МУ-Варна, УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна, Българска педиатрична асоциация и Експертен център по муковисцидоза – Варна. През годините варненската експертна среща, в която участват специалисти от цяла България,  се утвърди като събитие, което акцентира върху най-новите и съвременни методики за диагностика, лечение и подобряване на качеството на живот на пациенти с това рядко заболяване и поставя актуални проблеми, на които лекари, пациентски организации и фондации от Европа търсят общи решения. 

През последните 10 години промените, въведени в лечението на пациенти с муковисцидоза във Великобритания дават много добри резултати. „Вече три години регистрираме напредък в лечението на кистичната фиброза с използваните нови протоколи и лекарства за овладяване на болестта“ – това заяви проф. д-р Джулиан Лег от детската клиника по белодробни болести в Саутхамптън. Проф. Лег бе сред гост-лекторите на форума във Варна и направи оптимистична прогноза – „Ако пациент с муковисцидоза е роден днес, с новите медикаменти и терапии той може да доживее средно до 53-годишна възраст“. Продължителността на живот при тези пациенти ще продължи да се увеличава и това е огромна промяна, допълни още специалистът от Великобритания.

Повече информация вижте тук 


Седмата международна конференция „Диабет и редки ендокринни заболявания“ събра водещи учени от Европа

В периода 20 - 22 април 2023 г. в Поморие се проведе Седмата международна конференция  „Диабет и редки ендокринни заболявания“, организирана от Варненското дружество по детска ендокринология с подкрепата на УМБАЛ “Св. Марина" - Варна и МУ-Варна. Над 140 бяха участниците в научното събитие, което бе и част от програмата на 60 годишния юбилей на Катедрата по педиатрия в МУ-Варна.

Водещи специалисти от  Швейцария, Дания, Великобритания, Холандия, Турция, Италия, Франция, Сърбия и България акцентираха върху съвременните аспекти при превенцията, лечението, проследяването на диабета при деца, юноши и млади хора и използването на съвременните технологии, както и върху редките ендокринни заболявания и затлъстяването. Учените обърнаха специално внимание на необходимостта за мултидисциплинарни и трансгранични грижи за малките пациенти и върху скрининга и профилактиката на диабет тип 1. 

Повече информация тук


Катедрата по педиатрия към МУ-Варна отбеляза световния ден на хемофилията

 Лекарите от направление педиатрия в УМБАЛ “Св. Марина" - Варна отбелязват световния ден на хемофилията в рамките на 60 годишния юбилей на катедрата по педиатрия към МУ-Варна с участие в кръгла маса, посветена на иновативни терапии по  хемофилия.

17 април е Световният ден на хемофилията. За първи път денят е честван през 1989 г. по инициатива на Световната федерация по хемофилия и понастоящем се отбелязва в над 100 страни. Тази инициатива обединява глобалната общност на хората с хемофилия и други вродени нарушения на кръвосъсирването и привлича вниманието на обществеността към специфичните нужди и проблеми на тази група болни.

Повече информация тук


Научното списание Nature  публикува забележителна статия с включване на резултати от проекта Feel4Diabetes, в който участва и екип на МУ-Варна

Най-престижното списание за научни открития в света Nature публикува  забележителна статия с българско участие. Проучването „Намаляващо предимство от живот в града за  здравето на децата и юношите", обхванало огромен брой подрастващи от целия свят в продължение на 30 години, е реализирано от глобален консорциум под ръководството на Imperial College London и с участието на над 1500 изследователи и лекари. Съавтор в научната статия е главният изследовател за проекта Feel4Diabetes от МУ-Варна проф. д-р Виолета Йотова – ръководител на Катедрата по педиатрия в университета и на Първа детска клиника с ДОИЛ в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна.

Повече информация тук


Кат​едрата по педиатрия в МУ-Варна отбелязва 60-тата си годишнина с тематична юбилейна програма от научни конференции, събития и инициативи

През 2023 г. Катедрата по педиатрия в МУ-Варна отбелязва 60-тата си годишнина. Юбилеят е повод да се подчертаят успехите и постиженията на Катедрата, която от нейното основаване през 1963 г. досега се е утвърдила като един от водещите експертни центрове в България за лечебно-диагностична, консултативно-методична, учебна и  научноизследователска дейност, с екип от висококвалифицирани специалисти, чийто дългогодишен опит, знания и умения са високо ценени във всички сфери на педиатричната медицина у нас и в чужбина. Като част от юбилейната програма е провеждането на множество конференции, експертни срещи и кампании за  профилактика на детското здраве. Катедрата по педиатрия в МУ-Варна е инициатор и организатор на няколко значими научни форуми и събития през юбилейната 2023 г.

Повече информация вижте тук


Катедра „Педиатрия“ на МУ-Варна отбеляза Световния ден за профилактика на бъбречните заболявания с лекция на детския нефролог проф.   д-р Димитричка Близнакова

Световният ден за профилактика на бъбречните заболявания 9 март бе отбелязан с лекция на проф. д-р Димитричка Близнакова – гост-професор в Катедрата по клинични медицински науки към МУ-Варна, водещ специалист по детска нефрология в България и носител на наградата на БЛС „Лекар на годината“ 2022 в категорията „Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност“.

Повече информация тук


В Световния ден на редките болести педиатри от УМБАЛ „Св. Марина“ обърнаха  внимание на възможностите за диагностика и лечение на деца с редки болести в България

Инициативите под знака „60 години Катедра по педиатрия в МУ-Варна“  започнаха с отбелязването на Световния ден на редките болести 28 февруари. По този повод проф. д-р Виолета Йотова – ръководител на Катедрата по педиатрия на МУ-Варна и началник на Първа детска клиника с ДОИЛ в УМБАЛ „Св. Марина“ разкри предизвикателствата, пред които са изправени лекарите от направление „Педиатрия“ в болницата при диагностицирането и лечението на деца с редки болести в България.

Повече информация тук