Факултетът по медицина на Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна (МУ-Варна) е създаден с Постановление на Министерския съвет №160/20.06.2001 г. Факултетът по медицина е основно звено в структурата на университета, което обединява 27 катедри и 15 учебни сектора, Университетски Център по източна медицина и Център по транслационна медицина и клетъчна терапия. Факултетът подготвя кадри с висше образование по медицина, придобиващи образователно-квалификационна степен "магистър" и професионална квалификация "магистър-лекар", обучава докторанти по повече от 40 акредитирани докторски програми, и провежда следдипломно обучение. Факултетът по медицина към МУ-Варна е единственият в България, който обучава студенти по направление „Военен лекар". През 2004 г. във факултета стартира и англоезична програма за обучение по медицина на чуждестранни студенти. От 2006 г. всички абсолвенти получават европейско приложение към дипломите си, валидно за реализацията им във всички страни членки на ЕС. Студенти от над 70 държави, от петте континента, се обучават във Факултета по Медицина на МУ-Варна.
Мисията на Факултета по медицина на МУ-Варна е насочена към обществените потребности и изисквания, като подготвя лекари, способни да прилагат успешно в реална обстановка придобитите знания и умения за опазване, възстановяване и укрепване здравето на обществото.
Съдържанието на учебната документация, регламентираща учебния процес по отношение на учебно натоварване, равнище на квалификация, учебни резултати, компетенции и профил, е разработено в съответствие с препоръките на комюникето от Берлин във връзка с „Реализиране на Европейското пространство за висше образование". В съответствие с препоръките от доклада „Рамка на квалификациите в европейското образователно пространство" и с чл. 129 от “Правилника за дейността на МУ-Варна", квалификациите за специалностите са обвързани с разработената система за натрупване и трансфер на кредити, съвместима с Европейската кредитна система (ECTS). Този подход e съобразен със съвременните тенденции на процеса от Болоня и дава възможност за лесна съпоставимост на предлаганото във ФМ образование с това, получавано в други университети в България и чужбина.
Обучението във Факултета по медицина отговаря на най-високите национални и международни стандарти. Сред ключовите приоритети при обучението на студентите са използването на високите технологии и на най-съвременни интерактивни модели на преподаване. Осигурени са високотехнологично оборудвани аудитории, лаборатории и учебни зали. Специално внимание и значителни средства се инвестират в приложението и развитието на методите за симулационно обучение, които предоставят възможност обучаващите се да натрупат клиничен опит в контролирана и сигурна среда. Основна клинична база за обучение на студенти, специализанти и докторанти е УМБАЛ „Св. Марина" във Варна – най-голямата и най-модерната лечебно-диагностична структура в Североизточна България, разполагаща с апаратура от най-ново поколение. Бази за клинично обучение на МУ-Варна са и други болници в град Варна и страната, които осигуряват високопрофесионално и модерно обучение по офталмология, акушерство и гинекология, спешна медицина, пластична и възстановителна хирургия и други специалности. Чрез участие в европейски програми и на базата на двустранни договори факултетът е в сътрудничество с повече от 39 европейски медицински университети, факултети и научни организации, и поддържа активен международен обмен на преподаватели и студенти.
През 2021 г. МУ-Варна инициира процеса на кандидатстване за присъждане на логото за HR Excellence in Research. По същото време университетът одобри принципите на Европейската хартата на изследователите и Кодекса, адаптира вътрешната политика в областта на човешките ресурси към новата политика на Европейското изследователско пространство и определи план за действие със специфични области за подобрение и приоритетни действия.
На 5 май 2022 г. Европейската комисия одобри OTM-R (отворен, прозрачен и меритократичен подбор) и плана за действие и удостои МУ-Варна с логото за HR Excellence in Research. През 2024 година успешно премина междинен одит на HRS4R, като се получи положителна оценка. МУ-Варна е петата научна институция и първият от медицинските университети в България, който бива оценен за своята политика към изследователите с това отличие.
Принципите на HRS4R са интегрирани в квалификационните характеристики и учебните програми на докторантите, включвайки развитие на ключови умения, ангажираност към научната етика и обществената отговорност.
На студентите от Факултета по медицина са осигурени богати възможности за извънаудиторни занимания и културен живот – модерна спортна база, професионални треньори, обучение по ветроходство, възможности и подкрепа за театрални, музикални и танцови изяви.
С твърдото убеждение, че науката е двигател на прогреса в обществото и трябва да бъде в полза на обществото, в МУ-Варна и Факултета по медицина се развива интензивна изследователска дейност. Очертани са научни приоритети, инвестират се значителни средства и се предоставят богати възможности на академичния състав, студенти, докторанти и специализанти да разработват своите научни идеи, и да участват в национални и международни научни събития и проекти. Библиотеката на университета, чрез електронни читални и дистанционни способи, осигурява достъп до най-добрите световни учебни и научно-информационни бази-данни.
Всички тези постижения на факултета намират своето отражение в класирането му на челни места на български и международни (UniRANK) рейтингови системи.
Информация за студенти
Декан на Факултет "Медицина"

Проф. д-р Йото Трифонов Йотов, д.м.Адрес: гр. Варна 9000
Ул. "Марин Дринов" 55
E-mail: yoto.yotov@mu-varna.bg
Тел: +359 52 978 230, +359 52 677 008
Биография
Функции
Зам.-декан "Научна дейност и кариерно развитие"

Проф. д-р Емил Георгиев Ковачев, д.м.н.